Uzmanlardan gençlere kalpten uyarı

Ülkemizde ve dünyada en çok ölüme neden olan hastalıkların başında gelen kalp rahatsızlıklarının yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkıp genç yaşlarda da görüldüğünü belirten uzmanlar, ailesinde kalp hastalığı ve ani ölüm yaşayan bireylerin düzenli kalp kontrolünden geçmesini öneriyor.

Göğüs ağrısı, eforla gelen tıkanma hissi ve kol uyuşması gibi belirtiler yaşanmasa bile kalp ve damar hastalıkları riskinin günümüz koşullarında çok yüksek olduğunu ifade eden Medical Park İzmir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Saygı, birinci derece yakınları arasında kalp-damar hastalıkları, kalp krizi, bypass öyküsü olan bireylerin düzenli olarak kardiyolog kontrolünde olması gerektiğini vurguladı.

Genetik yatkınlığınız kaderiniz olmasın 
Ailesinde aniden ölüm öyküsü olan kişilerde durum daha farklı. Kişinin annesi, babası veya yakın akrabaları genç yaşta ani ölümler yaşadıysa konuya daha detaylı bakılmalı. Çünkü bu ölümlerin yüzde 90’ından fazlası kalp kökenli. Ailesinde bu tarz ölümler olan bireyler efor gerektiren, yarışmalı, ağır sporlar yapmak istiyorsa kesinlikle efor testi, eko ve kardiyografik incelemeden geçmeli. Bu kişiler özellikli hasta grubunu ifade eder. Bu tür ani ölümlerin genetik geçişli olduğu söylenebilir. 

Genetik yatkınlık çok belirleyici ama kalp sağlığını korumak için yapılacak Akdeniz Diyeti, sigaradan uzak durulması, haftanın 3-4 günü en az 30-45 dakika olacak şekilde tempolu yürüyüş ve belli aralıklar ile doktor kontrolü riski ciddi oranlarda azaltır. Birinci derece yakınları arasında kalp-damar hastalıkları, kalp krizi, bypass öyküsü olan bireyler tüm sporları rahatlıkla yapabilir. Ancak düzenli olarak kardiyolog kontrolünde olunması koşuluyla.

Bel çevresine dikkat
Eğer göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, alçak yastıkla yatamama, tam veya kısmi bayılma şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelisiniz. Bunlar en sık görülen kalp hastalıkları belirtileri. Hastalığın tedavisinde anjiyo, stent, bypass gibi tedavi amaçlı işlemler, yaşanan sorunların ardından uygulanıyor. Bu nedenle faydaları kısıtlı. Amaç bu yöntemlere hiç gerek kalmadan sağlığı korumak. Burada sihirli bir formüle gerek yok. Bel çevresinin genişlememesi lazım. Genel olarak erkeklerde bel çevresi 102, kadınlarda 90 santimetrenin altında olmalı. Bunların yanı sıra sigaradan uzak durulması şart. 

Kalp hastalıkları riskini azaltmak için yaşam biçiminizi değiştirin 
Kalp ve damar sisteminde ortaya çıkan sorunlar genelde hayatı tehdit edebildiği için insanlarda en sık rastlanan ölüm sebebi olması çok da şaşırtıcı değil. Bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil elbette. Fakat yaşam biçimini değiştirerek, doğru beslenip egzersizleri ihmal etmeyerek riski azaltmak elimizde. 

Rakamlarla kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler 
Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyleydi. Bu kişilerden 7,4 milyonu kalp krizi, 6,7 milyonu inme sebebiyle hayata veda etmişti.