sat─▒r aras─▒

Üzüm eski ça─člardan bu yana t─▒bbi, içecek ve g─▒da olarak kullan─▒m─▒ olan bir bitkidir. Eski tarihi dönemlerden kalm─▒┼č eserlerde dahi izlerine rastlan─▒r. Üzümün meyvesinin pek çok kullan─▒m─▒ mevcutken üzüm çekirde─či faydalar─▒ için tercih edilebilir. Üzüm çekirde─či tozu ve ya─č─▒ olarak farkl─▒ formlarda kullan─▒m─▒ mevcuttur. Üzüm çekirde─či ya─č─▒ içeri─činde bulunan yüksek oranda antioksidan ve vitaminler sayesinde kozmetik, ilaç ve g─▒da olarak kullan─▒l─▒r.

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ cilde faydalar─▒ için deri üzerine direkt olarak veya kozmetik ürünlerin içeri─činde tercih edilebilir. ─░çerisinde bulunan omega-6 ve omega-3 ya─č asitleri sayesinde kalp hastal─▒klar─▒n─▒ önlemede faydal─▒d─▒r. Üzüm çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ saça maske ve saç bak─▒m ya─č─▒ olarak kullan─▒m─▒na da uygundur.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Ne ─░┼če Yarar?

Üzüm çekirdeklerinden so─čuk pres yöntemiyle ya─č elde edilir. Üzüm çekirde─či ya─č─▒ içerisinde E, C vitaminleri, fenoller, tanen ve antioksidanlar bar─▒nd─▒r─▒r. Ya─č kullan─▒ld─▒─č─▒ bölgede hücreleri serbest radikallere kar┼č─▒ korur.

Bu sayede ciltte kullan─▒ld─▒─č─▒nda derideki kurulu─ču giderir ve neme doygun hale gelmesini sa─člar. ─░çildi─či zaman mide ve ba─č─▒rsaklardaki hatal─▒ hücrelerin kendi kendini imha ederek yenilenmesine yard─▒mc─▒ olur. Kalp ve damar sa─čl─▒─č─▒ için koruyucu etki gösterir. Ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ art─▒rarak hastal─▒klara yakalanma riskini azalt─▒r.

Saçlarda kullan─▒ld─▒─č─▒nda saç ve saç derisini nemlendirir. H─▒zl─▒ ve sa─čl─▒kl─▒ uzama sa─člar. Ciltte artan ya┼čla birlikte olu┼čan ince çizgi ve k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒n önüne geçer. Cilt bariyerini güçlendirerek d─▒┼č etkilere kar┼č─▒ korur. Nemlendirici cilt bak─▒m krem ve serumlar─▒ içerisine ilave edilerek kullan─▒labilir. Hindistan cevizi ya─č─▒, badem ya─č─▒, jojoba gibi sabit ya─člarla kar─▒┼čt─▒r─▒l─▒p maskelerin içinde kullan─▒labilir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒n─▒n Faydalar─▒

Üzüm çekirde─či faydalar─▒ için ya─č formunda takviye besin olarak tüketilmektedir. Üzüm çekirde─či ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Cilt lekelerini hafifletir, cildi besler ve ya┼članma kar┼č─▒t─▒ etki gösterir.
 • Saçlar─▒ besleyerek daha h─▒zl─▒ uzamas─▒na yard─▒mc─▒ olur. Saç ve saç derisinin daha nemli kalmas─▒n─▒ sa─člar.
 • T─▒rnaklar─▒ besler, manikür ve pedikür s─▒ras─▒nda kullan─▒ma uygundur. T─▒rnak bak─▒m ya─člar─▒nda kullan─▒ld─▒─č─▒nda t─▒rnaklar─▒ güçlendirerek k─▒r─▒lmalar─▒ azalt─▒r.
 • Obezite hastalar─▒nda kullan─▒ld─▒─č─▒nda insülin direncini tedavi eder. Yüksek kan ┼čekerini dü┼čürmeye yard─▒mc─▒d─▒r.
 • Antienflamatuar etkileri sayesinde enfeksiyonlar─▒n tedavisinde tercih edilebilir.
 • Histamin y─▒k─▒c─▒ etkisiyle alerjik tepkimeleri engellemek için kullan─▒l─▒r.
 • Ba─č─▒rsak mukozas─▒ndaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ba─č─▒rsak ve midedeki yaralar─▒n iyile┼čmesine yard─▒mc─▒ olur.
 • Kan─▒n daha ak─▒┼čkan olmas─▒n─▒ sa─člayarak damar t─▒kan─▒kl─▒klar─▒na kar┼č─▒ korur.
 • Kolesterolün dü┼čürülmesini sa─člayarak kalp sa─čl─▒─č─▒n─▒ korur.
 • Farelerde yap─▒lan deneylerde kolon kanserinin tedavisinde kullan─▒labilece─čini gösteren bulgular elde edilmi┼čtir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Saça Faydalar─▒

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ içerisindeki ya─č asitleri, E ve C vitamini sayesinde saç ve saç derisini besler. Saçlar─▒n daha sa─čl─▒kl─▒ ve h─▒zl─▒ uzamas─▒n─▒ sa─člar. Üzüm çekirde─či ya─č─▒n─▒n saçlar için di─čer faydalar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Saç diplerine görülen kepek ve ka┼č─▒nt─▒n─▒n hafifletilmesini sa─člar.
 • Saç diplerindeki yaralar─▒n enfeksiyon kapmas─▒n─▒ önler ve h─▒zl─▒ iyile┼čmesine yard─▒mc─▒ olur.
 • Saçlar─▒n daha parlak ve sa─čl─▒kl─▒ görünmesini sa─člar, hacim kazand─▒r─▒r.
 • Saçlarda düzenli kullan─▒ld─▒─č─▒nda saç uçlar─▒ndaki k─▒r─▒lmalar─▒ azalt─▒r.
 • Saç köklerini besleyerek dökülmeleri azalt─▒r.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Cilde Faydalar─▒

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ ciltteki enfeksiyonlar─▒ iyile┼čtirir. Yaralar─▒n daha h─▒zl─▒ ve iz b─▒rakmadan iyile┼čmesini sa─člar. Üzüm çekirde─či ya─č─▒n─▒n cilde di─čer faydalar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Cilt lekelerinin rengini açar, renk e┼čitli─či sa─člar.
 • Hücrelerin yenilenmesini h─▒zland─▒rarak ince çizgi ve k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒ giderir. Ya┼članma belirtilerinin olu┼čumunu yava┼člat─▒r.
 • Vücuttaki çatlaklarda düzenli kullan─▒ld─▒─č─▒nda çatlak görünümünü hafifletir.
 • Yara ve yan─▒k izlerinin görünümünü iyile┼čtirir.
 • Ayak mantar─▒n─▒ iyile┼čtirerek ka┼č─▒nt─▒ ve kokunun önüne geçer.
 • Cilt hücrelerini yenileyerek daha canl─▒ ve parlak bir görüntü sa─člar.
 • Ciltteki ölü derinin at─▒lmas─▒n─▒ h─▒zland─▒r─▒r.
 • Ciltte kolajen üretimini destekleyerek daha gergin ve genç bir görünüm sa─člar.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ kullan─▒m amac─▒na göre farkl─▒ kullan─▒l─▒┼č ┼čekillerine sahiptir. Kronik hastal─▒klar için takviye g─▒da olarak tercih edilir. Üzüm çekirde─činin kullan─▒mlar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir.

G─▒da Olarak Kullan─▒m─▒

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ günde bir çay ka┼č─▒─č─▒ olarak tüketilebilir. Ancak hassas mideye sahip ki┼čilerde kar─▒n a─čr─▒s─▒, mide bulant─▒s─▒ ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Bu tarz bir yan etki görüldü─čünde kullan─▒ma ara verilmelidir. Kronik hastal─▒─č─▒ bulunan ve ilaç kullanan ki┼čilerin üzüm çekirde─či ya─č─▒ kullanmadan önce doktorlar─▒na dan─▒┼čmas─▒ uygun olacakt─▒r.

Cilt ─░çin Kullan─▒m─▒

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ yüze kullan─▒m için tercih sebebidir. Özellikle ya┼članma kar┼č─▒t─▒ etkileri ile kullan─▒m─▒ çoktur. Cilt tipine uygun yüz nemlendirici bir krem içerisine birkaç damla eklenerek günlük cilt bak─▒m rutinine eklenebilir.

Haftal─▒k olarak uygulanan kil maskesi içerisine birkaç damla eklenerek cildi besleme ve kilin kurutucu etkisi azaltma amac─▒yla kullan─▒labilir. Kullan─▒ld─▒─č─▒ süreç içerisinde güne┼č kremi kullan─▒m─▒na dikkat edilmelidir. Ciltte ilk kez kullanacak ki┼čilerin bile─čin iç k─▒sm─▒na bir miktar uygulayarak yama testi yap─▒lmal─▒d─▒r. Alerjik bir reaksiyon görülmesi halinde kullan─▒m─▒ b─▒rak─▒lmal─▒d─▒r.

Saçlara Uygulanmas─▒

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ saça uyguland─▒─č─▒nda da mevcuttur. Saçlar─▒n daha sa─čl─▒kl─▒ ve güçlü olmas─▒n─▒ sa─člar. Saçlar─▒n daha parlak bir görünüme sahip olmas─▒ için du┼čta saçlar ─▒slakken badem ya─č─▒, hindistan cevizi ya─č─▒ gibi ya─člarla birlikte saça masaj yap─▒larak uygulan─▒r. 25-30 dakika boyunca bekletilir ve durulan─▒r. Saç için kullan─▒lan nemlendirici krem, saç serumu ve saç ┼čampuanlar─▒ içerisine birkaç damla eklenerek de kullan─▒labilir.

S─▒k Sorulan Sorular

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ ile dikkat çekerken zararlar─▒, kullan─▒m ┼čekliyle ilgili kafalarda soru i┼čaretleri olabilir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Zararlar─▒ Var m─▒d─▒r?

Do─čal ürünlerin içerisinde bulundurdu─ču etkin maddeler nedeniyle fazla kullan─▒ld─▒─č─▒nda yan etkileri gözlenebilir. Mide hassasiyeti olan ki┼čilerde mide ve ba─č─▒rsak sorunlar─▒na yol açabilir.

─░laçlarla etkile┼čim gösterebilece─či için ilaç kullanan ki┼čilerin doktora dan─▒┼čarak kullanmas─▒ daha uygun olacakt─▒r. Üzüm çekirde─či ya─č─▒ kan suland─▒r─▒c─▒ etki göstermektedir. Tedavisi içerisinde kan suland─▒r─▒c─▒ ilaç kullanan ki┼čilerin kullanmas─▒ istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Hamile ve emziren annelerin kullan─▒m─▒ önerilmemektedir.

Alerjik cilde sahip ki┼čilerde ka┼č─▒nt─▒, k─▒zar─▒kl─▒k ve tahri┼če neden olabilir. Bu tarz bir yan etki ortaya ç─▒kt─▒─č─▒nda kullan─▒ma ara verilmelidir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Güne┼č Alt─▒nda Kullan─▒labilir mi?

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ cildi yenileyici ve lekeleri açan etkisini gösterebilmek için cildin hücre yenileme mekanizmas─▒n─▒ aktifle┼čtirir. Bu durumda cilt tahri┼če aç─▒k hale gelir. Güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒ hassasla┼čan ciltte lekelere ve k─▒zar─▒kl─▒─ča neden olabilir. Özellikle güne┼čin dünyaya daha dik geldi─či yaz aylar─▒nda kullan─▒ld─▒─č─▒nda güne┼č kremi kullan─▒m─▒na dikkat edilmelidir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ K─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒ Giderir mi?

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ cildi yenileyerek ince çizgi ve k─▒r─▒┼č─▒kl─▒k görünümünü hafifletir. Antioksidan özelli─čiyle cilt üzerindeki ya┼članma etkilerini yava┼člat─▒r. Cildi nemlendirerek daha dolgun ve genç bir görünüm sa─člar.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Göz Alt─▒ Morluklar─▒na Kullan─▒labilir mi?

Üzüm çekirde─či göz alt─▒ndaki kurulu─ču giderir ve torba görünümünü hafifletir. Göz alt─▒n─▒n daha ayd─▒nl─▒k olmas─▒n─▒ sa─člar. Göz bölgesi hassas bir yap─▒ya sahip oldu─čundan herhangi bir yanma kar─▒ncalanma görüldü─čünde bol suyla temizlenmelidir. Gözlerle temas─▒ kesinlikle olmamal─▒d─▒r.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Kepe─če ─░yi Gelir mi?

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ saç derisi kurulu─čundan kaynakl─▒ olan kepe─čin giderilmesine iyi gelebilir. Ancak kepeklenme problemi egzama, sedef, seboreik dermatit gibi saç derisi hastal─▒klar─▒ndan kaynaklan─▒yorsa medikal tedaviler gerekebilir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ ─░çilebilir mi?

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ genellikle güvenli bir besin maddesidir ve içilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken ise bitkisel ya─č─▒n kalori, ya─č oran─▒n─▒ göz önüne al─▒nmas─▒ ve olas─▒ alerji durumlar─▒na kar┼č─▒ ölçülü ve belirli aral─▒klarla tüketilmesidir.

Üzüm Çekirde─či Ya─č─▒ Hangi Tür Üzümlerden Yap─▒l─▒r?

Üzüm çekirde─či ya─č─▒ genellikle sofral─▒k üzüm olarak bilinen klasik ye┼čil üzümden yap─▒l─▒r. Ancak üzümün di─čer türlerinden olan mor-siyah renkteki kara üzümden de çekirdek ya─č─▒ elde edilebilir. Kara üzüm çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ da klasik üzüm çekirde─čine benzer özellikler gösterir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

21653

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.