sat─▒r aras─▒

├ťz├╝m Pekmezi Faydalar─▒ Nelerdir?

Üzüm pekmezi faydalar─▒, pek çok sa─čl─▒k sorununun giderilmesine yard─▒mc─▒ olur. Depresyondan kemik erimesine, kanserden cilt deformasyonlar─▒na kar┼č─▒ çok say─▒da rahats─▒zl─▒─ča kar┼č─▒ etkili olan üzüm pekmezi, içerdi─či yüksek besin de─čerleri sayesinde ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ da güçlendirir.

Doktor tavsiyesiyle yediden yetmi┼če herkesin tüketebildi─či üzüm pekmezi, içerdi─či zengin vitamin ve minerallerle metabolizmay─▒ da destekler. 

Üzüm Pekmezi Hangi Hastal─▒─ča ─░yi Gelir?

├ťz├╝m Pekmezi Hangi Hastal─▒─ča ─░yi Gelir?

Üzüm pekmezi faydalar─▒, içeri─činde A vitamini, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, karbonhidrat gibi bile┼čenlerin etkisinden kaynaklan─▒r.

Bu sayede metabolizmay─▒ ve ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlü bir ┼čekilde destekleyen g─▒da, düzenli olarak kullan─▒lmas─▒ durumunda çok say─▒da hastal─▒─ča kar┼č─▒ olumlu etkide bulunur.

Peki üzüm pekmezi faydalar─▒ nelerdir ve bu besleyici g─▒da, hangi hastal─▒klara iyi gelir? Bu sorular─▒n yan─▒t─▒ k─▒saca ┼čöyledir:

  • Üzüm pekmezi, yo─čun ┼čekilde magnezyum içermesi sayesinde serotonin salg─▒lanmas─▒n─▒ h─▒zland─▒rarak sinirsel bozukluklar─▒n giderilmesini kolayla┼čt─▒r─▒r. Depresyon, kayg─▒ bozuklu─ču, tükenmi┼člik sendromu gibi psikolojik sorunlar─▒n tedavisine destek veren üzüm pekmezi, bu rahats─▒zl─▒klar─▒n tedavisinde doktor önerisiyle kullan─▒labilir. Pekmezin sinirsel hastal─▒k tedavisinde kullan─▒lmas─▒, antidepresan zararlar─▒ ile kar┼č─▒la┼čma riskinizi de azalt─▒r.
  • Üzümden elde edilen pekmezin kemik ve di┼člere de olumlu etkileri bulunur. Güçlü bir kalsiyum kayna─č─▒ olan üzüm pekmezi, içerdi─či kalsiyumla kemikleri güçlendirir. Kemiklerin daha sa─čl─▒kl─▒ olmas─▒n─▒ sa─člayan pekmez, di┼člerde çürük olu┼čumunu da azalt─▒r.
  • ─░çeri─činde önemli oranda lif bulunan üzüm pekmezi, sindirim sisteminin sa─čl─▒kl─▒ bir ┼čekilde çal─▒┼čmas─▒na da yard─▒mc─▒ olur. Kat─▒ üzüm pekmezi faydalar─▒ aras─▒nda bulunan sindirimi rahatlatma özelli─či, özellikle hamileler için önemli bir avantaj sa─člar. Hamile kad─▒nlar─▒n sindirim sorunlar─▒n─▒ gidermek için doktorlar taraf─▒ndan s─▒kl─▒kla önerilen pekmez, gebelikte beslenme programlar─▒nda de─čerlendirilebilir.
  • Kat─▒ üzüm pekmezi faydalar─▒ aras─▒nda, kanser olu┼čumunu engelleme özelli─či de bulunur. Üzüm pekmezi, yo─čun oranda antioksidan içerir. Vücuttaki serbest radikalleri dengeleyen ve bu radikallerin kanserli hücreye dönü┼čmesinin önüne geçen antioksidan, ayn─▒ zamanda kanser tedavisinde de etkilidir. Doktorlar─▒n kanserden korunmak için önerdi─či üzüm pekmezi, beyaz kan dü┼čüklü─čü gibi sorunlara kar┼č─▒ da etkili olabilir.
  • Cilt sa─čl─▒─č─▒ da üzüm pekmezinin fayda sa─člad─▒─č─▒ konular aras─▒ndad─▒r. Üzüm pekmezinin içeri─čindeki antioksidanlar, ciltteki serbest radikalleri de düzenler. Bu sayede cildin ya┼članma belirtileri gösterme oran─▒n─▒ dü┼čüren üzüm pekmezi, daha genç bir görünüm sergilemenize yard─▒mc─▒ olur.
  • Üzüm pekmezi, kalp sa─čl─▒─č─▒n─▒ koruma konusunda da faydal─▒d─▒r. ─░çerdi─či potasyumla vücuttaki sodyum oran─▒n─▒ azaltan üzüm pekmezi, bu sayede sizi yüksek tansiyon sorununa ve tansiyona ba─čl─▒ kalp problemlerine kar┼č─▒ koruyabilir.
  • Do─čal bir iltihap giderici olan üzüm pekmezi, iltihapl─▒ romatizma ve peritonit üzerinde de etkilidir. Antioksidan içeri─či sayesinde vücuttaki iltihaplar─▒n temizlenmesine yard─▒mc─▒ olan pekmez, iltihaba ba─čl─▒ olarak geli┼čen hastal─▒klar─▒n tedavisine destek olabilir.

Üzüm pekmeziyle sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ güçlendirmeniz için, mutlaka doktor tavsiyesi alman─▒z gerekir.

Yo─čun bile┼čenler içeren üzüm pekmezi, bilinçli ve ölçülü bir ┼čekilde kullan─▒lmamas─▒ durumunda sa─čl─▒─č─▒n─▒zda olumsuz etki b─▒rakabilir. Bu riskten korunmak için pekmez kullan─▒m─▒ öncesinde doktorunuza dan─▒┼čman─▒zda yarar bulunur.

Üzüm Pekmezi Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Çok say─▒da ki┼či taraf─▒ndan merak edilen üzüm pekmezi faydalar─▒, pekmezin ölçülü bir ┼čekilde kullan─▒lmas─▒na ba─čl─▒d─▒r.

A┼č─▒r─▒ seviyede tüketilmesi durumunda karaci─čerinizi, ba─č─▒rsaklar─▒n─▒z─▒ ya da kalbinizi yorabilir.

Yeti┼čkinler, günde 1 ila 2 yemek ka┼č─▒─č─▒ üzüm pekmezi yiyebilir. Çocuklar ise 1 ila 2 tatl─▒ ka┼č─▒─č─▒ üzüm pekmezi tüketebilir. Bu ölçüler, sa─čl─▒─č─▒n─▒zdaki özel ko┼čullara, alerji durumunuza ve çe┼čitli rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒za göre de─či┼čiklik gösterebilir. Bu sebeple sizin için ideal pekmez ölçüsünü doktorunuza sorman─▒z önerilir.

Üzüm Pekmezi Ne Zaman ─░çilmeli?

├ťz├╝m Pekmezi Ne Zaman ─░├žilmeli?

Üzüm pekmezi faydalar─▒, tüketimden k─▒sa bir süre sonra hissedilebilir. Pekmezi içtikten yakla┼č─▒k bir saat sonra kendinizi daha enerjik ve güçlü hissetmeye ba┼člayabilirsiniz.

Bu sebeple pekmezi gece saatlerinde tüketmeniz, uykunuzun aç─▒lmas─▒na yol açabilir. Pekmezi sabah saatlerinde tüketerek enerjinizin güne yay─▒lmas─▒n─▒ sa─člayabilirsiniz.

Pekmezin Zararlar─▒ Nelerdir?

Pekmezin sa─čl─▒─č─▒ h─▒zl─▒ bir ┼čekilde etkilemesi, do─čru ┼čekilde kullan─▒lmamas─▒ durumunda üzüm pekmezi faydalar─▒ yerine sa─čl─▒k sorunlar─▒yla kar┼č─▒la┼čman─▒za yol açabilir. Bunlardan ilki, elektrolit dengesizli─čidir.

Vücuttaki sodyum oran─▒n─▒ azaltan üzüm pekmezi, a┼č─▒r─▒ seviyede tüketilmesi durumunda sodyum oran─▒n─▒z─▒n ihtiyaç duydu─čunuz seviyenin alt─▒na dü┼čmesine yol açarak elektrolit dengesizli─či sorunuyla kar┼č─▒la┼čman─▒za sebep olabilir.

Yanl─▒┼č ya da a┼č─▒r─▒ düzeyde üzüm pekmezi tüketmenin sebep olabilece─či bir di─čer sa─čl─▒k sorunu da vücuttaki laktik asit oran─▒n─▒n artmas─▒d─▒r.

Üzüm pekmezi, vücudu yoracak seviyede tüketilmesi durumunda laksit asit üretimini h─▒zland─▒rabilir. Vücutta biriken laktik asit ise yorgunluk, halsizlik gibi çe┼čitli sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒ beraberinde getirebilir.

Doktorunuzun önerdi─činden daha fazla üzüm pekmezi tüketmeniz, karaci─čerinize de yük bindirebilir. Karaci─čerinizin gere─činden fazla yorulmas─▒ ise vücut dengesini olumsuz yönde etkileyerek organlar─▒n─▒zda ve cildinizde çe┼čitli sorunlar olu┼čmas─▒n─▒ tetikleyebilir.

Üzüm pekmezi, yo─čun seviyede ┼čeker içerir. Bu sebeple de pekmezin yüksek miktarda tüketilmesi risklidir.

A┼č─▒r─▒ pekmez tüketimi, diyabet hastalar─▒n─▒n kan ┼čekerini yükseltebilir ve ciddi sa─čl─▒k risklerini beraberinde getirebilir. Bununla birlikte pekmezin içeri─čindeki ┼čeker, kilo al─▒m─▒na ve di┼člerin zarar görmesine de yol açabilir.

Pekmez, hassas bir mideye sahip olan ki┼čiler için sindirimi zor bir g─▒da olabilir. Midesi hassas olan ki┼čiler, doktor önerisinden daha fazla pekmez tüketmeleri durumunda reflü, mide ek┼čimesi, ishal, mide a─čr─▒s─▒ gibi sa─čl─▒k problemleriyle kar┼č─▒la┼čabilir.

Pekmezin yo─čun seviyede tüketilmesi, ayn─▒ zamanda vitamin ve mineral dengenizde de bozulmalara sebep olabilir.

Üzüm Pekmezi Faydalar─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Hangi Üzüm Pekmezi Daha Faydal─▒d─▒r?

Üzüm pekmezi, ye┼čil ve kara üzümden elde edilir. Bu sebeple ye┼čil ve kara üzüm pekmezi faydalar─▒ aras─▒ndaki fark─▒ pek çok ki┼či merak eder. Kara üzüm, kan de─čerlerini düzenleme konusunda ye┼čil üzüme göre daha etkilidir. Ayr─▒ca kara üzüm, daha güçlü antioksidan bile┼čenler içererek sa─čl─▒k üzerinde daha fazla etkide bulunur. Bu sebeple kara üzüm pekmezi faydalar─▒, ye┼čil üzümden elde edilen pekmezin faydalar─▒ndan daha yüksek bulunur.

Siyah Üzüm Pekmezi Nas─▒l Tüketilmeli?

Siyah üzüm pekmezi de t─▒pk─▒ ye┼čil üzüm pekmezi gibi günde bir kez tüketilmesi önerilen bir g─▒dad─▒r. Siyah üzüm pekmezini sabah saatlerinde bir ya da iki ka┼č─▒k olacak ┼čekilde tüketebilirsiniz. Bu düzenin size fayda sa─člamas─▒ için, kara üzüm pekmezinin sa─čl─▒─č─▒n─▒za herhangi bir zarar─▒ olmamas─▒ gerekir. Bu sebeple pekmez kullan─▒m─▒ndan önce doktorunuza dan─▒┼čabilirsiniz.

En ─░yi Üzüm Pekmezi Nerenin Üzümünden Elde Edilir?

Üzüm pekmezi seçerken, üzümlerin yeti┼čtirildi─či bölgelerden çok yeti┼čtirilme ┼čekillerine bakman─▒zda yarar bulunur. Tar─▒m ilac─▒, GDO gibi maddeler kullan─▒lmadan elde edilmi┼č üzümler, pekmezin kalitesini de art─▒r─▒r. Zararl─▒ madde içermeyen üzümlerden yap─▒lan pekmez, sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ koruman─▒za da yard─▒mc─▒ olur. Pekmezin üretilme ko┼čullar─▒ da dikkat etmeniz gereken noktalar aras─▒ndad─▒r. Pekmezin de herhangi bir katk─▒ madde içermemesi, sa─čl─▒─č─▒n─▒z aç─▒s─▒ndan önemlidir.

Üzüm Pekmezi mi Dut Pekmezi mi Daha Faydal─▒d─▒r?

Güçlü bir g─▒da olan dut pekmezi, üzüm pekmezinden daha farkl─▒ bir içeri─če sahiptir. Bu sebeple iki pekmez türünün sa─čl─▒─ča olan etkileri de farkl─▒d─▒r. Üzüm ve dut pekmezleri aras─▒nda tercihte bulunurken iki pekmezin içeriklerini, etkilerini ve faydalar─▒n─▒ incelemeniz ve ihtiyac─▒n─▒z─▒ kar┼č─▒layan pekmezi seçmeniz gerekir. Vücudunuzun hangi pekmeze daha çok ihtiyaç duydu─čunu ö─črenmek için doktorunuza da dan─▒┼čabilirsiniz.

Dyt.
Elif Ak├žeken
Beslenme ve Diyet
─░.A.├ť. VM Medical Park Florya
905

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.