satır arası

vaser-liposuction-nedir

Liposuction ya da lipo; karın, kalça, basen, kol ve gıdı gibi bölgelerdeki yağları almak için kullanılan bir yöntemdir. Gelişen teknolojinin de yardımıyla liposuction farklı cihaz ve tekniklerle uygulanabilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi olan vaser liposuction sayesinde bölgesel yağlardan kurtulmak mümkündür. Peki vaser liposuction nedir? Vaser liposuction kimler için uygundur? Vaser liposuction avantajları nelerdir? Vaser teknolojisi kullanılarak uygulanan liposuction hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Vaser Liposuction Nedir?

Liposuction uzun yıllardan bu yana vücuttaki fazla yağların alınması için kullanılan cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Liposuction obezite cerrahisi içerisinde yer alan tüp mide ya da sleeve gastrektomi operasyonları gibi bir kilo verme yönteminden ziyade vücut şekillendirme amacıyla yapılan bir işlemdir. Geleneksel liposakşın yönteminde yağlanma olan bölgeye yağların parçalanıp sıvı hale gelmesine yardımcı olan özel bir solüsyon enjekte edilir. Ardından yağ alma işlemi uygulanacak bölgeye küçük kesiler açılır. Şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlı, yaklaşık olarak 2-6 mm kanüller açılan kesilerden deri altına sokulur. Vakum cihazı sayesinde parçalanan yağlar istenilen vücut şekli elde edilene kadar vakumlanır. Günümüzde gelişen teknolojinin de yardımıyla klasik liposuctiondan farklı olarak ultrasonik ses dalgaları, lazer veya radyofrekans dalgaları gibi farklı teknikler kullanılarak da yağ alma işlemi yapılabilir.

Vaser Liposuction Kalıcı mıdır?

Vaser liposuction günümüzde yaygın olarak kullanılan liposuction prosedürlerinden bir tanesidir. Liposuction operasyonlarında öncelikle yağlanmanın olduğu bölgedeki yağ dokusunun parçalanması hedeflenir. Yağ dokusu lazer ışını yardımıyla veya özel bir sıvı ile parçanadığı gibi ses dalgaları da yağlanmanın olduğu bölgedeki yağ dokusunun parçalanmasına yardımcı olur. Vaser liposuction; yağ dokusunun ultrasonik ses dalgaları yardımıyla parçalandığı yağ alma operasyonudur. Ultrasonik liposuction olarak da ifade edilen Vaser liposuction işlemi sırasında ultrasonik ses dalgaları yardımıyla yağ dokusunun altında bulunan kaslardan ayırır. Böylece yağlar katı halden sıvı hale gelir ve kolaylıkla vücuttan alınır. Vaser cihazı doku seçiciliği olan bir cihazdır. Bu sayede işlemi gerçekleştiren uzman doktor cihazı deri altında gezdirdiğinde sadece yağ dokuyu hedef alabilir. Bir başka ifadeyle yağ dokusunun çevresindeki dokuya zarar vermez. Aynı zamanda Vaser liposuction işleminde kullanılan kanüller de klasik liposuction işleminde kullanılan kanüllerden daha farklıdır. Vaser liposuctionda kullanılan kanüller keskin değildir. Bu sayede parçalanan yağların alınması sırasında da çevresindeki doku zarar görmez. Lipoliz yöntemlerinden çok daha kalıcı etkilere yol açar. 

Vaser Liposuction Avantajları Nelerdir?

Vaser liposuction yönteminin en önemli avantajlarından bir tanesi kullanılan cihazın doku seçici özelliği olmasıdır. Bu sayede yağ dokusunun çevresindeki dokular zarar görmediği için işlemden sonra hastalarda ödem, ağrı, morluk ve kızarıklık gibi şikayetler daha az görülür. Vaser liposuction cihazı bölgesel yağlanmanın olduğu mide, sırt, çene altı, karın, kalça, basen ve iç bacak gibi bölgelerde kullanılabilir. Liposuction vücut şeklini düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Vaser liposuction ile alınan yağlar zarar görmediğinden kalça, elmacık kemiği, meme gibi vücudun başka bölgelerini şekillendirmek için de kullanılabilir. Bir başka ifadeyle Vaser teknolojisi yağ transferine de olanak tanır. Bölgesel yağlanma ve şekillendirme için önemli etkiler sunan vaser liposuction, örneğin mide balonu operasyonunu geçirmiş morbiz obez olmayan bir hastanın değil de daha yüksek kilolar vermeyi sağlayan tüp mide operasyonları geçirmiş hastalarda destekleyici operasyon olarak kullanılması çok tercih edilir. Hızlı ve çok kilo vermenin vucütta yol açtığı deformasyonu gidermek de vaser liposuction avantajları arasında yer alabilir. 

Vaser Liposuction Yönteminin Yan Etkisi Var mıdır?

Liposuction ile yağ aldırma yöntemi cerrahi bir uygulama olduğu için her cerrahi prosedürde olduğu gibi işlem sonrasında oldukça nadir de olsa bazı yan etkiler görülebilir. Vaser liposuction yönteminin olası yan etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İşlemden sonra morarma ve/veya kızarıklık,
  • Yağ alınan bölgede ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi şikayetler,
  • Şişlik,
  • Yara izi,
  • İşlem uygulanan bölgede renk değişikliği.

Sayılan yan etkiler genellikle geçicidir. Çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Ancak şikayetlerin uzun süre devam etmesi halinde operasyonu gerçekleştiren doktora bilgi verilmesi önemlidir.

Vaser Liposuction Fiyatları

Vaser liposuction ile hayal edilen vücut şekline sahip olmak mümkündür. Hastanelerimizde Vaser liposuction operasyonları alanında uzman ve deneyimli ekipler tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Vaseer liposuction fiyatları kullanılacak ve yapılacak işleme göre farklılık gösterir. Bazen operasyonun uygulandığı bölge de vaser liposuction fiyatına etki edebilir. Medical Park hastaneleri bünyesinde yer alan, alanında uzman, deneyimli plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi kadrosu ve son derece gelişkin tıbbi ekipmanlarıyla hizmet veriyor. Siz de bölgesel yağlanmadan şikayetçiyseniz kliniklerimize başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

11493

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.