Yaz güneşine dikkat!

Gittikçe artış gösteren deri hastalıklarına karşı en iyi önlemlerden biri güneşten korunmak. Özellikle yaz güneşinden bilinçli bir şekilde korunmamak, geri dönülmez sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Erdem Geçer, güneşten korunmak için önlemler almamız gerektiğini ifade ederek konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Güneş lekeleri en sık rastlanan cilt problemlerinden biri
Genellikle beyaz tenlilerde güneş ışınlarından koruma özelliği bulunan kremlerin kullanılmaması ya da daha çabuk bronzlaşabilmek için düşük faktörlü kremlerin tercih edilmesi sonucunda ciltte kahverengi lekeler oluşur ve bu lekeler kalıcı olabilir. Lekeler sadece beyaz tenlilere özgü değildir. Cilt tonunuz koyu olsa da güneş lekeleri sizde de oluşabilir. Bu yüzden güneş lekelerinden korunmak için yaz aylarında sokakta yürüyor olsanız bile güneşe en çok maruz kalan yüz ve kollarınıza 50 koruma faktörlü krem sürmek gerekir.Güneş lekeleri nasıl geçer sorusuna lazerli leke tedavisi, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon gibi profesyonel dermatolojik tedavi yöntemleri, kozmetik leke giderici kremler ve bazı bitkisel ve doğal yöntemler ile cevap verilebilir.

Güneş kremi seçerken bunları göz önünde bulundurun
bulundurun Yaz sıcağında yakıcı güneşin altında belki de asla yanımızdan ayırmamamız gereken tek bir şey vardır; güneş kremi! Ancak herhangi bir mağazaya gidip rastgele bir ürün seçmek cildimizi yaşlandırabilir, yeterli koruma sağlayamaz ve hatta alerjilere bile yol açabilir.

Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Güneş Koruma Faktörü (Sun Protection Factor) kelimesinin kısaltması olan SPF bize ürünün UVB ışınlarına karşı etkinliği hakkında bilgi verir. Bu ışınlar cilt yanıklarına neden olur. SPF sadece ürünün UVB ışınlarına karşı etkisini gösterir. Diğer zararlı bir ışın olan UVA ışını ise cildin yaşlanmasına yol açmaktadır. İstediğiniz gibi bir koruma için güneş kreminin etiketinin üzerinde hem UVB hem de UVA koruma faktörü ibarelerinin yer almasına özen göstermekte yarar var.

Suya dayanıklılık
Tüm güneş kremleri yıkanabilir, ter dolayısıyla vücuttan kayabilir ve sürtünme sonucu dağılabilir. Bu nedenle “su geçirmez” güneş kremleri mümkün değildir. Bir güneş kremi ancak “suya karşı dayanıklı” olabilir.
Güneşe çıkmadan önce bunlara dikkat! Güneşin cildimize verdiği zararlar arasında güneş yanıkları ve deri kanseri olduğu bir gerçektir. Sıcak yaz günlerini yaşadığımız bu günlerde zararlı güneş ışınlarından korunmak için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler şunlardır; •   Özellikle çocukların devamlı gölgede kalması sağlanmalı ve gölgeden mümkün olduğunca daha çok faydalanılmalı.
•   Cilt, giysilerle korunmaya çalışılmalı. Uzun süre güneşe maruz kalınacaksa şapka ve vücudumuzu kapatabilecek geniş elbiseler giyilmeli. 
•   Koyu kıyafetlerden kaçınılmalı, açık renkli ve sık dokunmuş kıyafetler tercih edilmeli.
•   Deniz kenarında güneşlenirken şemsiye altında oturulsa dahi kum ve denizden yansıyan güneş ışınlarının cildimize zarar verebileceği, çeşitli deri hastalıkları  oluşturabileceği unutulmamalı.
•   Gözde hasara neden olan ultraviyole ışınlardan korunabilmek için UV koruyuculu güneş gözlükleri tercih edilmeli.
•   Güneş ışınlarının özellikle yoğunlaştığı saatler olan 11.00-16.00 arasında mümkünse dışarı çıkılmamalı.
•   Açık hava aktiviteleri güneş ışınlarının daha az olduğu saatlerde yapılmalı.
•   Son olarak tüm korunma yöntemlerimize rağmen cildimizin açıkta kalabilecek yerlerini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilmek için güneş koruyuculu kremler kullanılmalı.