Yaz sıcaklarında kalbe dikkat

Vücudumuzdaki organların, görevlerini kusursuz yapabilmesi için vücut sıcaklığının belli sınırlar içerisinde tutulması gereklidir.

Medical Park Gebze Hastanesi’nden Doç. Dr. Ömer Yiğiner’e göre vücudumuzda sistemlerin ve organların fonksiyonlarını kusursuz yapabilmesi için vücut sıcaklığının belli sınırlar içinde tutulması gerekir. Vücut sıcaklığı 34.5- 40 derecenin dışına çıktığında organizmada işlev bozuklukları başlar. Vücut sıcaklığı çok artarsa vücudun temel yapı taşı olan proteinler ve enzimler işlev göremezler. Birçok kimyasal reaksiyon uygunsuz bir şekilde gelişir. Aşırı sıcakların yarattığı olumsuz etkiler bilinen kalp hastalığı olanlar, obezler ve 50 yaş üzeri bireylerde çok daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Sıvı tüketimi ilk şart
Artan sıvı kaybı nedeni ile yaz aylarında bol sıvı tüketmek çok önemli. Günde en az 1.5-2 l sıvı tüketimi önerilir. Fakat yaşlı bireylerde, Alzheimer hastalarında, Parkinson hastalarında, inme geçirmiş hastalarda beynin sıvı eksikliğine cevabı azaldığı için susuzluk hissi gelişmez. Bu nedenle bu durumdaki hastaların susuzluk hissi olmasa dahi günlük 1.5–2 L sıvı tüketimlerinin takip edilmesi ve sürekli su içmeleri gerektiği hatırlatılmalı.

Bunlara dikkat!
Aşırı sıcakların vücuttaki olumsuz etkilerinden korunmak için  güneşin en tepede olduğu saatlerde mümkün olduğunca dışarıda olmaktan kaçınmak gerekir. Yaz aylarında hafif ve açık renk giysiler giyilmeli. Vücudun hava almasını sağlayacak pamuklu giysiler tercih edilmeli. En fazla terleme olan bölgelerden biri de ayaklardır. Bu nedenle yaz aylarında hava alan ayakkabılar tercih edilmeli. Yaz aylarında şapka takmak, açık cilt bölgelerine en az 15 SPF’lük güneş koruyucu krem sürmek ve UV koruyucu etkisi olan güneş gözlüğü takmak güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için çok önemli. Özellikle 50 yaş üzeri bireylerin susamasalar dahi sıvı tüketmeleri gerekir. Sıcağın vücuttaki etkileri ve terleme yolu ile sıvı kaybı fazla olduğu için tansiyon düşmeleri yaşanabilir. Özellikle hipertansiyon hastalarının tansiyon değerlerini daha sıkı takip etmeleri gerekir.  Bazı hipertansiyon hastalarında tansiyon düşmelerinden korunmak için tansiyon ilaçlarının dozları azaltılabilir. Beslenmeye dikkat edilmeli uzun süre aç kalınmamalıdır. İlaç kullanan kalp ve tansiyon hastaları ilaçlarını ihmal etmemeliler. Hava sıcaklığının yüksek olduğu saatlerde spor yapılmamalıdır. Spor yapanların egzersiz öncesi, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrası 1-2 bardak sıvı tüketmeleri gerekir.  Uykusuz ve yorgun olunmamalı; dinlenme saatlerine özen gösterilmeli.

Güneş çarpması durumunda bunlara dikkat etmek gerekir;
• Baş ağrısı 
• Soğuk ve nemli cilt 
• Baş dönmesi 
• Halsizlik 
• Bulantı, kusma 
• Koyu renkte idrar

Bu şikayetler gelişirse hemen serin bir yere geçilerek, ıslak soğuk bez ile kompres uygulanmalı.

İleri dönem bulguları 
• 40 derece üzeri ateş 
• Davranış bozuklukları
• İnme 
• Bilinç kaybı

Bu şikayetler gelişir ise hemen 112 aranarak yardım istenmeli.