Yaza Girerken Güzelleşmenin Yolları

Dermatoloji (Cildiye)
3263

Güneş ve deniz hayalleri kurmaya başlayan kadınları tepeden tırnağa güzelleşme telaşı da sardı! Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar, kışın rehavetini üzerinden atıp, yaza yenilenmiş girmek isteyenlere basit ama etkili bakım formülleri verdi:

Mevsim geçişleri deriyi kurutur. Bu nedenle yenilenmiş olarak yaza merhaba demek istiyorsanız işe soğuk hava rüzgarın kuruttuğu cildinizi nemlendirerek başlayın. Kışın kullandığınız nemlendiriciyi değiştirerek, güneş koruma faktörlü nemlendiriciye geçiş yapın. Cildiniz aşırı kurumuş ve kırışıklıklar başlamışsa mezolifting desteği alın.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar, yaza girerken yenilenmek ve güzelleşmek isteyenler için bütçeyi zorlamayacak bakım tüyoları ise şöyle:

Deri, organizmayı dış etkenlere karşı koruyan, bunun yanı sıra sıvı ve ısı dengesini sağlayan, salgı yapan, duysal ve immünolojik pek çok işlevi olan, insan vücudunun yaklaşık 2 metrekaresini kaplayan en büyük organdır. Şüphesiz bu çok sayıda işlevlerin dışında yumuşak, parlak, temiz ve pürüzsüz görünümü ile estetik açıdan da büyük önem taşır, özellikle de kadınlar açısından!

En Güzel Giysi: Cildimiz

Bedenimizin giysisi olan cildimiz mevsimsel değişikliklere uyum sağlamaya çalışır. Çevrede oluşan değişiklikler, ilk ve doğrudan deriyi etkiler. Deri, iç ve dış ortam arasında bariyer görevi yapar. Çevresel ve mevsimsel değişikliklere uyum sağlayamayan cilt zamanla incelir ve yıpranır. Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için öncelikle cildin çok iyi korunması önemlidir.

Mevsim Geçişi Cildi Kurutur

Mevsim geçişlerinde yaşanan ani ısı değişiklikleri derinin kurumasına neden olur. Kuruyan deri kırışmaya mahkumdur. Bu yüzden özellikle yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde soğuk hava ve rüzgarın kuruttuğu cildinizi deri yenileme özelliği de olan cilt tipinize uygun nemlendiricilerle bakıma alın.

Mevsimine Göre Nemlendirici Seçin

Kışın kullanılan nemlendirici ve bakım kremlerinin yazın kullanımı uygun değildir. Güneşin yüzünü yavaş yavaş gösterdiği şu günlerde nemlendirici seçerken güneş koruma faktörü de içeren ürünler olması önemlidir. Aşırı kuruyan, alerjik olan ciltlerde nemlendiriciler 2-3 saatte bir yinelenmelidir. Yüze sürülen A, C, E vitaminler ile selenyum içerikli nemlendiricilerin güneşin yarattığı hasarları engelleyici rolleri vardır.

Yaz Lekelerine Karşı Aha Asidi

Özellikle leke oluşturmaya meyilli ve lekeli cilt yapısına sahip kişiler, bu aylarda çok daha dikkatli olmalıdır. Her yaz mevcut lekeler daha da derinleşeceği ve deri biraz daha kalınlaşıp matlaşacağı için, yaza girmeden bunların tedavi edilmesi çok önemlidir. AHA ve meyve asidi içeren ürünler çok dikkatli ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Mezoliftingle Yenilenin

Yaz aylarına girerken kuruyan deriyi nemlendirmenin diğer bir yolu da çeşitli vitamin mineral aminoasit ve nem tutucu, leke açıcı ve sıkılaştırıcı maddelerin deri altına enjekte edilmesidir. Cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mineral desteği, deri altına ufak iğneler yardımıyla enjekte edilir. Mezolfiting denilen bu yöntemle yüz, boyun, dekolte ve özellikle el bölgesinde oluşan kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini geriletebilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımından da zarar gören cildin yeniden yapılanmasını sağlar.

Dolgu İle Oval Ve Genç Bir Yüz

Yaz aylarına, daha dolgun dudaklar ve yaşlılık çizgilerinden kurtularak girmek istiyorsanız, dolgu maddesi uygulamaları sizin için uygun olacaktır. Cildinizdeki oluşmuş kırışıklıklar ve çöküntülerden rahatsızsanız, insan cildinde normal olarak bulunan ve bulunduğu dokuya esneklik, sağlamlık veren doğal bir madde olan hiyalüronik asit kullanılarak yapılan dolgu maddesi enjeksiyonları, bu sorununuza çözüm olacaktır. Hiyalüronik asit, vücutta doğal olarak zaten bulunduğu için zamanla doğal olarak erir. Hiyalüronik asit, cildinizde hacim yaratarak, sağlıklı ve canlı bir görünüm verir. Bu yöntemle, yarım saat içinde ağrısız, neştersiz, dudak kenarlarında gülmeye bağlı olarak oluşan oluklar, iki kaş arasında oluşan çatık kaş çizgileri, dudak üstünde beliren sigara çizgileri, gözaltındaki çukurlar giderilebilir. Aynı zamanda yüze daha oval bir hat verilebilir ve elmacık kemiklerinin üzeri daha belirgin hale getirilebilir, dudaklar dolgunlaştırılabilir.

Kavisli Ve Alımlı Kaşlar Hayal Değil!

Kadınların kabusu haline gelen kaz ayaklarındaki kırışıklılardan da botoks yöntemiyle kurtulabilir, dilerseniz daha kavisli ve alımlı bir kaşa sahip olabilirsiniz. Ayrıca botoks uygulamaları ile boynunuzdaki çizgilere de veda edebilirsiniz.

Parlak Saçlar İçin Mezoterapi

Yaz aylarında saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini de sağlayabilirsiniz. Saç mezoterapisi ile saç dökülmeleri engellenebilir, saçlarınız daha parlak ve sağlıklı görünür. Saç mezoterapisinde, saç dökülmesini önleyen, yeni saç çıkışını uyaran ve saçları besleyen vitamin, mineral, aminoasit ve dolaşım artırıcı ajanlar saç köklerine verilir. Böylece güçlenen köklerden çıkan saçlar daha parlak, kalın ve güçlü olur.

Işıl Işıl Bir Cilt İçin Düzenli Egzersiz

Kırışıklıkların giderilmesi ya da oluşumunun engellenmesinde beslenme de çok önemlidir. Mükemmel görünümlü bir cilt için düzenli ve sağlıklı bir diyet şarttır. Hızlı kilo alıp verme durumunda deride çatlaklar oluşabilmektedir. Unutmayınız ki, doğru beslenme alışkanlığı ve sporun cilt sağlığı için en az dışardan kullandığımız kozmetik ürünler kadar katkısı vardır. Çünkü düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı kan dolaşımını düzenler, cildi toksik maddelerden arındırır, cilt rengini güzelleştirir, cilde parlaklık ve ışıltı kazandırır.

Parlak Ve Pürüzsüz 
Cilt İçin 5 Altın Öneri:

  • Bol bol su için
  • Biotin, A, C ve E vitamininden zengin gıdalarla beslenmeye dikkat edin, bol bol balık tüketin.
  • Cildinizi nemlendirin
  • Düzenli spor ve egzersiz yapın
  • Sigara, sigara dumanından ve stresten uzak durun.

Temizlikte 'Ph' Dengesine Dikkat!

Derinin yapısının korunmasında ilk adım, derinin doğru bir şekilde temizlenmesidir. Deri temizliğinde kullanılan ürünler, deriyi çok tahriş etmeden ve derinlemesine temizlemelidir. Bu amaçla kullanılan temizleyici ürünlerin PH dengesi çok önemli. Deriyi çok kurutmadan deri PH'ı ile uyumlu bir temizleyici kullanılmalı.

Kolonya Güneş Lekesi Yapar!

Cilt temizliği için kolonya ya da alkol içeren temizleyiciler kullanılmaz. Bunlar cildin PH dengesini bozar, tahrişe sebep olur. Hatta kolonya ya da parfüm içeren temizleyicilerde bulunan bazı maddeler güneşe duyarlılığı artıracağından leke oluşumuna neden olabilir.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Masaj Sertleşen Ayaklar İçin Ponza!

Sertleşen Ayaklara Ponza: Sertleşen ayak tabanları, haftada bir ponza taşı ile rendelenirse, zaman içerisinde oluşmuş boynuzlaşma ve nasırlaşmanın önüne geçilmiş olur. Ayaklara sık sık vazelin uygulamak da, ayak derisinin yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Akşamları iyice yorgun düşmüş haldeki ayakları masajla rahatlatmakta da fayda var.

Dudaklarınız Çatlamasın: Dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önleyin. Bunun için yanınızda taşıyacağınız bir çatlak kremini (lipstick) gerektiğinde sürmeniz yeterli olacaktır. Ruj seçiminizi dudak koruyuculu olanlardan yapmak da size avantaj sağlar.

Boyun Egzersizlerini İhmal Etmeyin: Boynunuzun bakımlı ve güzel görünmesini istiyorsanız, boyun kaslarınızı çalıştırın. Yapacağınız boyun egzersizleri sayesinde boyun bölgesi gerginliğini korur ve çizgilenmeler önlenir. Ayrıca boyun bölgesinin bir fırça yardımıyla (kesinlikle naylon olmamalı) fırçalanması da kan dolaşımını artırır ve deriye esneklik kazandırır.

Göğüslere Önce Sıcak Sonra Soğuk Duş: Göğüs bakımı için banyo sırasında önce sıcak, sonra soğuk duş alın. Sandalyeye sırtınızı dayayarak dik oturun ve dik yürümeye özen gösterin. Ayrıca sutyeninizin de fazla sıkı olmamasına ve alttan destek olmasına dikkat edin.

Bacaklar Masaj İster: Bacaklarınızın pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi için masaj ve spor yapın (yürüyüş, spor, aerobik, yüzme).