satır arası

Yeni  yıl... Yeni hayaller, yeni umutlar, yeni başlangıçlar... Bir yılın bitişi, yeni bir yılın başlangıcı demektir.. Bu özel gün herkesin kendisi için gözden geçirdiği, geçmişe bakarak kendi hayatını gözden geçirdiği ve  fark ettiği, farkındalığımızın artarak kararlar verdiğimiz, planlar yaptığı  ve aslında bu yeni yılın insan yaşamında önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Geçmişten öğreniyoruz, geleceğe yönelik hedefler ve  amaçlar geliştiriyoruz. Bu özel gün  zaman zaman bazı insanlar tarafından önemsenmiyor gibi algılansa da hepimizin hayatlarında bir yeri var. Aksini söyleyenlerinde inanıyorum ki yeni başlangıçlar için içlerinde umut taşıyorlardır. Burada aslında hayatın her gününün özel olduğunu unutmamak gerekir. Ancak özelin içinde özel amaçlar oluşturmak, değerler oluşturmak için kitlesel tarafından yola çıkmak faydalı olabilir. Bireysel tarafından baktığımızda herkesin kendi hayatlarında yaptığı ama yapmaktan hoşlanmadığı ya da yapmak istediği ama yapamadığı şeyleri düşünmek ve ileriye yönelik adım atmak için bir başlangıç gibi adlandırılabilir.

Algılarımız, geleceğimizdir

Hepimize 365 gün veriliyor. Bu 365 günde ne yapacağımız bize bağlı yani doğrudan algılarımızla ilgili olan bir şeydir. Yaşamda olaylar değil olaylara verdiğimiz anlamlar önemlidir. Hepimiz değişik anlamlar atfediyoruz dolayısıyla  aynı olayı yaşadığımızda farklı duygular yaşıyoruz. Çünkü hepimiz değişik anlamlar yüklüyoruz. Bu anlam değiştiğinde duygularımızda değişiyor duygular değiştiğinde davranışlar değişiyor, davranışlar değiştiğinde alışkanlıklarımız değişiyor, alışkanlıklar değişince karakterimizi dahi etkilediğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla algılarımız gelecek hayatımızı belirliyor.

İstatistikler gösteriyor ki her yeni yıl geldiğinde insanlar yeni dilek ve amaçlar belirliyorlar. Bu amaçları ve dilekleri gerçekleştirenlerin oranı %8-12’dir. İlk iki hafta insanların hedefleri doğrultusunda  davrandıkları ancak sonrasında başlangıç noktasına geldikleri tespit edilmiştir. Peki bunun nedeni nedir? Ne yapmalıyız?

Nedeni nedir ve ne yapmalıyız?

1-Gerçekçi planlar yapmak; İnsanların ihtiyaçlarından daha fazla beklentiye sahip olmaları amaçları doğrultusunda ilerlemesini olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla kişinin kendi hayat gerçeklerine uyumlu planlar yapması gerekir.

2-Dileklerin somutlaştırılması; örneğin; ayda 20 kilo vereceğim anlamlı bir hedef değildir. 20 kilo verildiği zaman tekrar başa dönebilir. Bunun yerine amacın güçlü ve anlamlı olması gerekir.  Neden kilo vermek istediğimizi sorgulamamız gerekir. Neden kilo vermek istediğinize dair on tane amaç yazabilirsiniz.

3-Strateji belirlemek; Planlama yapmamak, başarısızlığa plan yapmaktır. Yemek yapacaksak bir yemek tarifine ihtiyacımız var. Bunların göz ardı edilmesi, rotasız bir geminin seyahatine benzer.

4-Öğrenilmiş umutsuzluk; Geçmiş yıllarda gerçekleşmeyen dileklerin bu yılda olmayacağı inancıdır.  Kişiler 'yaptım olmuyor, o halde umut etmenin anlamı yok', 'denedim yenildim' gibi ifadelerde bulunuyorlar. Halbuki denedim yenildim yerine yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız. Halbuki yenilmekte öğrenilecek çok şey vardır.

5-Ertelemek; Yapılacak eylemleri ertelemek. Baba olmaya hazır değilim, anne olmaya hazır değilim, bunu yapmaya hazır değilim gibi kişiler erteleme ifadeleri kullanabiliyorlar. O halde nasıl hazır olduğunuzu anlamalısınız? Yani başlamakta zorlanıyoruz. Bir şeyi bitirmek ve mesafe almak için ilk adım 'başlamaktır'.

Diğer bir sorun ise motivasyonu arttırmamaktır. Bir şeyleri yaparken adım attığımızda, adım attığımız mesafenin tadını çıkartmyoruz. Genelde geleceğe yönelik düşündüğümüz için bunun çok fazla anlamı olmuyor.  Ya da 'yaptım daha önce denedim olmuyor'. Burada şunu hatırlamalıyız: Bebekler emeklemekten yürümeye geçerken ortalama 200-250 kere yere düşüyorlar. Bu ne demek oluyor? Her yere düşüş ayağa kalkmak için bir neden oluyor. Her yenilgi öğrenmek için bir neden oluyor. Her başarısızlık başarıya giden bir yolda öğrenmedir. Başarısızlığı yolculuğun kendisi değil, ara duraklar olarak görmek gerekir. Şimdi de kalmalıyız. Şunu sormalıyız; şimdi ben bu amaca, bu hedefi gerçekleştirmek için şuanda ne yapabilirim? İngilizcede şimdi kelimesinin karşılığı present demektir. Present ingilizce anlam olarak aynı zamanda hediye demektir. Aynı zamanda size verilen bir hediye demektir. Şuan çok önemli, dün bugünü bugünde yarını belirleyecektir. O halde şimdi bir şeyler yapma zamanıdır.  Yarınlı bir gün koymayalım bugünde başlayalım. Değerlerle taçlandırdığınız yeni yılınız olsun.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

9744

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.