sat─▒r aras─▒

Yulaf─▒n Zararlar─▒ Nelerdir?

Her ne kadar sa─čl─▒kl─▒ taraf─▒yla bilinse de yulaf─▒n zararlar─▒ da mevcuttur. Yulaf, bilimsel ad─▒yla ‘avena sativa’ olarak bilinir. Geçmi┼čten bugüne dek genel anlamda hayvan yemi olarak kullan─▒l─▒r.

Bununla beraber içeri─čindeki çe┼čitli vitamin, minerallerden dolay─▒ insanlar taraf─▒ndan da tercih edilir. 

Taneleri iridir ve oldukça sert bir tah─▒l çe┼čididir. Sert olmas─▒ neticesiyle pi┼čirilme süresi uzundur. Bu nedenden dolay─▒ genel anlamda yulaf─▒n ö─čütülmü┼č versiyonu daha çok tercih sebebidir.

Ezme hali ise yulaf─▒n ezilip suyla yumu┼čat─▒l─▒p kuruyemi┼č ya da meyve ile kar─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒yla yap─▒l─▒r. Günümüzde diyet besini olarak oldukça tercih edildi─či görülür. 

Yulaf Ne ─░┼če Yarar?

Yulaf Ne ─░┼če Yarar?

Yulaf, bilhassa kilo vermek isteyen ya da mevcut kilosunu korumak isteyen ki┼čiler taraf─▒ndan çe┼čitli faydalar─▒ndan ötürü tüketilen bir tah─▒ld─▒r. ─░çerisinde bulunan bitkisel proteinden ötürü kilo kayb─▒ ya┼čan─▒lan dönemde olu┼čabilecek deri sarkmalar─▒n─▒ önleyebilir. Omega 3 yönünden zengin oldu─ču için olu┼čabilecek tatl─▒ krizlerinin önünü kesebilir. 

Di─čer tah─▒llarla k─▒yasland─▒─č─▒nda daha fazla çözünür posa içeridi─činden ba─č─▒rsak sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekleyip tiroit bezlerini çal─▒┼čt─▒rabilir. Sindirimi uzun süren bir yiyecek olmas─▒ndan dolay─▒ uzun süre tokluk sa─člayabilir.

Fazla dozda tüketilmedikçe bedenin sa─čl─▒kl─▒ i┼čleyi┼čini destekleyip günlük al─▒nmas─▒ gereken vitamin ve minerallerin bir k─▒sm─▒n─▒ kendi ba┼č─▒na kar┼č─▒layabilir. 

Yulaf Ezmesi Zararlar─▒

Yulaf ezmesi normalde zararlar─▒ bulunan bir besin olmasa da çe┼čitli rahats─▒zl─▒klar─▒ olanlar için olumsuz durumlar ya┼čanmas─▒na sebep olabilir. Genel anlamda yulaf ezmesi zararlar─▒ bireyseldir.

Yani ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čkenlik gösterebilir. E─čer ülser (mide yaras─▒) ya da gastrit gibi mide hastal─▒klar─▒ söz konusuysa rahats─▒z edici etkisini gösterebilir. 

┼×i┼čkinlik ve haz─▒ms─▒zl─▒k ya┼čanmas─▒n─▒ tetikleyebilir. Ayn─▒ zamanda baz─▒ ba─č─▒rsak hastal─▒klar─▒ yulaf ezmesi tüketimi ile daha çok ilerleyebilir. Bunun için tüketmeden evvel dikkatli olmak gerekir. Ki┼činin doktoruna dan─▒┼čmas─▒ istenmeyen sonuçlar─▒n ya┼čanmas─▒n─▒n önüne geçmek ad─▒na önerilebilir. 

Yulaf Sütü Zararlar─▒ Nelerdir?

Yulaf S├╝t├╝ Zararlar─▒ Nelerdir?

Günümüzde laktoz intolerans─▒ olan ki┼či say─▒s─▒ndaki art─▒┼čla beraber tah─▒l veya kuruyemi┼č kaynakl─▒ sütlerin bir di─čer ad─▒yla bitkisel sütlerin tüketimi art─▒┼č göstermi┼č durumdad─▒r. Yulaf─▒n süt hali özellikle hayvansal süt tüketmek istemeyenler için tercih sebebi olabilir. Fakat baz─▒ ki┼čiler için yulaf sütü zararlar─▒ olabilen bir seçenek durumundad─▒r. 

Lif aç─▒s─▒ndan her ne kadar zengin olsa da çölyak hastalar─▒ için riskli bir seçim olabilir. Bunun için tüketirken dikkatli olunmas─▒ ve mümkünse öncelikle az miktarda tüketilmesi önerilir. 

Glutensiz yulaf sütü çölyak hastalar─▒n─▒n da içebilece─či bir çe┼čit olsa da yine de aniden fazla miktarda tüketilmemelidir. Her g─▒da her bünyede farkl─▒ reaksiyonlar ya┼čanmas─▒na sebep olabilir. Yulaf sütü geli┼čme ça─č─▒ndaki çocuklar─▒n da içebilece─či bir bitkisel süt olsa da onlar için de baz─▒ hassas durumlar─▒n ya┼čanmas─▒na sebep olabilece─či unutulmamal─▒d─▒r. 

Yulaf Ezmesi Faydalar─▒ ve Zararlar─▒ Nelerdir?

Yulaf zararlar─▒ ve faydalar─▒ olan bir tah─▒l türüdür. Yulaf─▒n zararlar─▒ nelerdir sorusuna s─▒ral─▒ olarak ┼čöyle yan─▒t verilebilir;

  • Yulaf yüksek miktarda fitik asit yani di─čer ismiyle IP6 içerir. Bu fosfor maddesinin bitkilerde depolanan halidir. Fitik asit basit tabirle çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi baz─▒ mineralleri ba─člamak suretiyle emilimine mani olur. Bak─▒ld─▒─č─▒nda tohumlar, hayvanlar ve tah─▒llar fitat bak─▒m─▒ndan zengin olan g─▒dalar ile geli┼čimlerini destekleyebilirler. Fakat insanlar gibi pek fazla fitaz üretemeyen canl─▒lar tah─▒l bak─▒m─▒ndan fazla diyetler uygulad─▒klar─▒nda önemli ölçüde mineral eksikli─či ya┼čayabilirler.  
  • Yulaf─▒n 1 gram─▒ yakla┼č─▒k olarak 13 mg avenin di─čer ad─▒yla prolamin içerir. Di─čer tah─▒llarla kar┼č─▒la┼čt─▒rma yap─▒ld─▒─č─▒nda yulaf avenini toplam proteinin daha az seviyesini olu┼čturur. Avenin alerjisi olan ki┼čiler için bu durum tats─▒z durumlar ya┼čanmas─▒na neden olabilir. Alerjinin belirtileri aras─▒nda ishal durumu, mide bulant─▒s─▒ ve ona e┼člik eden kusma, endi┼čeli ruh hali, mide ┼či┼čkinli─či yer al─▒r.
  • Tip 2 diyabethastalar─▒ yulafta bulunan karbonhidrattan kötü etkilenebilir. Kan ┼čekeri seviyesini artt─▒rd─▒─č─▒ için halsizlik, susama gibi durumlar ortaya ç─▒kabilir. Uzun vadede daha ileri boyutta sorunlar ya┼čanmas─▒n─▒ etkileyebildi─či için diyabet hastalar─▒n─▒n yulaf ezmesi tüketmeden evvel doktorlar─▒na dan─▒┼čmas─▒ önem arz eder.

Yulaf─▒n zararlar─▒ oldu─ču gibi yarar─▒ da vard─▒r. Yulaf─▒n faydalar─▒ için ┼čunlar s─▒ralanabilir:

  • Avenantramidler bak─▒m─▒ndan oldukça zengin oldu─ču için kan bas─▒nc─▒n─▒n dü┼čmesini te┼čvik edebilir. 
  • Yulaf─▒n içerisinde bulunan lif yap─▒s─▒ndaki beta glukan hem normal hem de kötü kolesterol ad─▒yla bilinen LDL kolesterolünün de─čerlerinin dü┼čmesine yard─▒mc─▒ olabilir. 
  • Yinebeta glukansayesinde midede kal─▒n bir jel yap─▒ olu┼čturarak ┼čekerin kana çabucak kar─▒┼čmas─▒na mani olur. Bu sayede yükselen kan ┼čekeri yava┼č yava┼č dü┼čü┼č sa─člayabilir.
  • Yüksek miktarda çözünebilirlifbar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ için kilo verme durumunu destekleyebilir.
  • Yulaf ezmesi tüketmek kas geli┼čimini art─▒rabilir.

Hamilelikte Yulaf─▒n Zararlar─▒

Hamilelikte Yulaf─▒n Zararlar─▒

Hamilelik dönemindeki kad─▒nlar için de yulaf ezmesi zararlar─▒ söz konusudur. Fakat ölçülü davran─▒l─▒rsa zararlar─▒ndan ziyade faydalar─▒ gözlemlenebilir. Normal porsiyonla tüketildi─činde ba─č─▒rsak sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekleyip tokluk sa─člarken tüketilen miktar artt─▒─č─▒nda ishale ve gaz sanc─▒s─▒ gibi sorunlara yol açabilir.

Ayr─▒ca baz─▒ ki┼čilerde ba─č─▒rsak t─▒kan─▒kl─▒─č─▒ durumuna da neden oldu─ču için özellikle hamilelik döneminde tüketilen her g─▒daya dikkat etmek ve doktora dan─▒┼čarak ilerlemek önemlidir.

Ya┼čl─▒larda Yulaf─▒n Zararlar─▒

Ya┼č─▒ ileri olan bireyler için yulaf ezmesi zararlar─▒ kendini daha çok gösterebilir. ─░lerleyen ya┼čla birlikte mide daha da hassasla┼č─▒r ve di─čer tüm organlar da d─▒┼č etmenlerden etkilenmeye daha müsait bir hale gelir. 

Belli bir ya┼č üstündeki bireyler vitamin ve mineral eksikli─či ya┼čamaya daha yatk─▒nd─▒r. Dolay─▒s─▒yla haddinden fazla s─▒kl─▒kta tah─▒lla beslenen ya┼čl─▒larda mineral eksikli─či art─▒┼č gösterebilir. Bunun sonucunda baz─▒ sa─čl─▒k sorunlar─▒ ya┼čanabilir. Ayr─▒ca ┼čeker hastas─▒ olan ileri ya┼č grubu da yulaftan negatif yönde etkilenebilir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Çocuklar Yulaf Ezmesi Yiyebilir mi?

Bebekler ve çocuklar yulaf tüketebilir. 6. ay─▒ndan itibaren bebeklere yulaf ezmesi yedirmek sa─čl─▒kl─▒ kabul edilir. Ancak bebekler daha hassas ve narin olduklar─▒ için standart yulaf yerine tam yulaf çe┼čiti tercih edilmesi tavsiye edilir. Ölçüye dikkat etmek çocuklar─▒n ve bebeklerin haz─▒ms─▒zl─▒k ya┼čamamas─▒n─▒ sa─člar. Dolay─▒s─▒yla hekim kontrolünde çocuklar─▒n da yulaf ezmesi yiyebilece─či söylenebilir.

Yulaf─▒n Zararlar─▒ Aras─▒nda Kar─▒n A─čr─▒s─▒ da var m─▒?

Yulaf alerjisi rahats─▒zl─▒─č─▒nda yulaf tüketmek kar─▒n a─čr─▒s─▒n─▒ tetikleyebilir. Alerjisi olan ki┼čiler d─▒┼č─▒nda da yulaf─▒n ölçüsüz tüketilmesi sonucunda kar─▒n a─čr─▒s─▒ ve akabinde ishal gibi ba─č─▒rsak rahats─▒zl─▒klar─▒na yol açabilece─či söylenebilir. ─░shali tetikleme sebebi de içerisindeki zengin lifle aç─▒klanabilir. 

Ba─č─▒rsak hastal─▒klar─▒ndan bir di─čeri olan kab─▒zl─▒k durumunun önlenmesinde etkili olan yulaf kontrolsüz yendi─či takdirde fazla lif al─▒m─▒ sonucunda ishale yol açabilir. Böyle durumlar ya┼čamamak ad─▒na günlük yenen miktara özen göstermek gerekir. 

Alerjik durumu olan ki┼čiler ise tüketirken daha dikkatli olmal─▒d─▒r. Zira alerjik durum oldu─ču için az miktarda tüketilse dahi kar─▒n a─čr─▒s─▒ ba┼čta olmak üzere çe┼čitli sorunlarla kar┼č─▒la┼č─▒lmas─▒ ihtimal dahilindedir.

Yulaf Ezmesi Kilo Verdirir mi?

Kilo kontrolü sa─člamak ya da kilo vermek isteyen ki┼čiler diyetlerinde yulaf ezmesi yemeyi tercih edebilir. Diyetisyenin direktiflerine uyum sa─članarak yendi─činde kilo vermeyi destekleyebilir. Tokluk hissi sa─člad─▒─č─▒ için gün içinde yemek yeme iste─čini bast─▒rabilir. Az kalori almak da beraberinde kilo kayb─▒n─▒ getirdi─či için bu aç─▒dan bak─▒ld─▒─č─▒nda da kilo verme konusunda etkili oldu─ču söylenebilir. 

Dyt.
G├╝l Uygun Karakulak
Beslenme ve Diyet
Medical Park Antalya
1880

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.