sat─▒r aras─▒

yumurtalik-kisti-ameliyati-nasil-yapilir

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ yumurtal─▒kta olu┼čan kist çok büyükse ya da çok h─▒zl─▒ büyüyorsa, kistin içinde kat─▒ kitle varsa, kötü huylu ya da kanser riski ta┼č─▒yorsa, ilk adetten önce ya da son adetten sonra olu┼čmu┼čsa ve izlemede al─▒nmas─▒na gerekti─či sonucuna ula┼č─▒l─▒rsa yap─▒l─▒r.

Bu sebepler d─▒┼č─▒ndaki kistler için ya ilaç tedavisi gibi yöntemler uygulan─▒r ya da uzman yönlendirmesiyle sadece takipte kal─▒n─▒r. Birçok yumurtal─▒k kisti zararl─▒ görülmedi─či için ameliyatla al─▒nmas─▒na gerek kalmaz.

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Nedir?

Yumurtal─▒k kisti ameliyatlar─▒ yumurtal─▒klardan bir ya da daha çok say─▒daki kistin al─▒nmas─▒ için yap─▒lan operasyonlard─▒r.

Kistlerin çok büyük olmas─▒ gibi nadir durumlarda yumurtal─▒─č─▒n tamam─▒n─▒n ç─▒kar─▒lmas─▒ gerekebilir. Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ nedir sorusu için 2 ameliyat türünden bahsetmek gerekir. 2 tür yumurtal─▒k kisti operasyonu bulunur.

Bu türler genellikle aç─▒k ve kapal─▒ olarak bilinir. Aç─▒k ameliyatta daha büyük kesi gerekirken kapal─▒ ameliyatta minimal kesilerden yerle┼čtirilen cerrahi aletler ve mini kamera yard─▒m─▒yla operasyon yap─▒l─▒r. 

Çocuklarda Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Çocuklarda da yumurtal─▒k kistleri olu┼čabilir ama kistlerin kötü huylu olma ihtimali milyonda bir gibi çok dü┼čük bir say─▒sal de─čerdedir. 

Bebeklerde 0-2 ya┼č aral─▒─č─▒nda yumurtal─▒kta 6 cm’den küçük olan kistlere rastlan─▒rsa 6 ay-1 y─▒l aras─▒ izlemeye al─▒n─▒r.

Bu sürede kist büyürse cerrahi müdahalede bulunulur. Bebeklerde ve çocuklarda ─░yi huylu olsa bile kistler östrojen hormonu etkisiyle k─▒k─▒rdak sorunu yaratabilir. Bu da ameliyat gerektiren bir durumdur.

8-10 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki h─▒zl─▒ büyüyen k─▒z çocuklar─▒nda de kistler olu┼čabilir. Bu kistler de 6 ay-1y─▒l aras─▒ izlemeye al─▒n─▒r. Kistin çok büyümesi ya da sa─čl─▒k için tehdit olu┼čturur hale gelmesi durumlar─▒nda ameliyat gerekebilir. Bu ya┼člarda dermoid kist de olu┼čabilir. Dermoid kistlerin cerrahi ile al─▒nmas─▒ gerekir. 

Bebek ve çocuklarda yumurtal─▒k kisti ameliyatlar─▒ kist büyüklü─čü gibi konular gözetilerek aç─▒k ya da kapal─▒ yap─▒labilir.

Öncelik laparoskopik cerrahidir ama çok ender durumlarda aç─▒k ameliyat zorunlu olarak gerekebilir. Her iki tür ameliyatta da en öncelikli dikkat edilmesi gereken konu yumurtal─▒─ča zarar vermemektir. 

Kad─▒nlarda Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒n─▒ gerektirebilen durumlar birden fazlad─▒r. Polikistik over sendromu, endometriozis, kist patlamas─▒, semptomatik kistler ve yumurtal─▒k kanseri bu sebepler aras─▒nda say─▒labilir.

 • Polikistik over sendromu: Bazen döllenmek için yumurtalar yumurtal─▒klardan serbest b─▒rak─▒lmazlar. Kendi kendine 2-3 adet döngüsünde yumurtalar─▒n at─▒lmas─▒ görülebildi─či gibi uzun sürede kistle┼čme durumu için ilaç tedavisi gerekir. ─░lac─▒n etkili olmad─▒─č─▒ durumlarda ameliyat bir seçenek olur. 
 • Endometriozis: Rahim iç duvar─▒ hücreleri bazen rahimden ta┼č─▒p farkl─▒ organlarda birikmeye ba┼člar. Çikolata kisti olarak da an─▒lan bu durum a─čr─▒lara sebep olabilir. ─░laçla tedaviden yan─▒t al─▒namazsa ameliyat gerekebilir. 
 • Kist Patlamas─▒: Çok büyüyen kistler patlayarak ciddi problemler yaratabilir. Bu tip durumlarda acil ameliyat yap─▒l─▒r. 
 • Semptomatik Kistler: Yumurtal─▒k kistleri a─čr─▒, s─▒k idrar yapma, ┼či┼člik, bulant─▒, cinsel ili┼čkide zorlanma gibi hayat─▒ etkileyen ciddi semptomlarla kendini gösteriyorsa ameliyat kaç─▒n─▒lmaz olabilir. 
 • Yumurtal─▒k Kanseri: Yumurtal─▒ktaki kistlerinin kanser riski ta┼č─▒mas─▒ dü┼čük bir ihtimaldir ama bulgular kanseri i┼čaret ediyorsa ameliyat gerekir. 

Ya┼čl─▒larda Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Menopoz döneminde olu┼čan kistlerde kanser tehlikesi biraz daha fazlad─▒r. Menopoz dönemi kistlerinde doktorun yönlendirmesine göre bir süre dikkatli izleme yap─▒l─▒r. Tetkikler sonucu gerekli durumlarda ameliyata ba┼čvurulur.

Menopoz sonras─▒ dönemde de yumurtal─▒k kisti olu┼čmas─▒ ihtimali vard─▒r. Yine kan de─čerlerindeki durum ve baz─▒ tetkiklerle izleme yap─▒l─▒r ve riskli durumlarda ameliyat seçene─či de─čerlendirilir. 

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Öncesi Haz─▒rl─▒k Süreci Nas─▒ld─▒r?

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ ├ľncesi Haz─▒rl─▒k S├╝reci Nas─▒ld─▒r?

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ zor mu diye endi┼čeleniyorsan─▒z ameliyat öncesi haz─▒rl─▒klar─▒n iyi yap─▒lmas─▒n─▒n birçok riski minimize etti─čini bilmelisiniz. Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒n─▒n öncesinde yap─▒lacaklar ad─▒m ad─▒m ┼čöyle s─▒ralanabilir:

 • Hastan─▒n genel sa─čl─▒k durumu incelenir. Beyaz kan hücresi say─▒m─▒, kan ┼čekeri testi, kan grubu netleme, kan─▒n p─▒ht─▒la┼čma süresini belirleme gibi konular için testler yap─▒l─▒r. 
 • Düzenli ilaç kullan─▒m─▒ varsa nas─▒l bir yol izlenece─čine karar verilir. 
 • Anestezi çe┼čidine karar verilir. 
 • Ameliyat öncesi geceden ba┼člayarak yeme-içme kesilir. 

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Aç─▒k Ameliyat (Laparatomi): Alt kar─▒n bölgesine kesi at─▒larak yumurtal─▒─ča ula┼č─▒l─▒r. Cerrahi kesim ile kist al─▒n─▒r ve dokular lazer yard─▒m─▒yla yak─▒larak tamir edilir.

Son olarak kesiye diki┼č at─▒l─▒r. Kanserle┼čme varsa ya da kist tehlike arz ediyorsa, uzman tüm yumurtal─▒─č─▒ da alabilir.   

Kapal─▒ Ameliyat (Laparoskopik): Kar─▒ndan küçük delikler aç─▒l─▒r ve içlerine cerrahi aletler sokulur. Kar─▒n ┼či┼čirilir ve özel mini kamera ile kar─▒n içi görüntülenir.

Videodan alan izlenerek kist tan─▒s─▒ konabilir ve kist alma i┼člemi yap─▒labilir. Kapal─▒ yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ riskleri aç─▒k ameliyata göre daha azd─▒r denebilir. 

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Sonras─▒ Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyat sonras─▒ dikkatli olunmas─▒ yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ riskleri ya┼čamamak için çok destekleyicidir.

 • Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ sonras─▒nda özellikle ilk birkaç gün dikkatli olmak gerekir.
 • Ameliyat sonras─▒ hastanede dinlenme süresi ortalama 1-2 gündür.
 • A─čr─▒ ve enfeksiyon riskine kar┼č─▒ ilaç kullan─▒l─▒r. 
 • Ameliyat sonras─▒ önce serumla beslenme sa─član─▒r. Ba─č─▒rsak hareketleri normale dönünce normal g─▒daya geçilir. 
 • Birkaç gün sonra normal hayata yava┼č yava┼č dönü┼č ba┼člar. Doktorun söyledi─či süre boyunca pansuman de─či┼čimi yap─▒l─▒r.

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ zor mu sorusuna cevaben baz─▒ dü┼čük ihtimalli riskler vard─▒r. Kist ameliyat─▒ (kistektomi) sonras─▒ olu┼čabilecek riskli durumlar 2 ba┼čl─▒kta toplanabilir.

─░lki her ameliyatta olabilecek risklerdir. ─░kinci grup ise direkt yumurtal─▒kla ilgili olabilen olumsuz durumlard─▒r. Risklerin minimumda olmas─▒ için ameliyat ekibinin uzmanl─▒─č─▒, tecrübesi ve titizli─či önemli etkenlerdir. 

 • Kanama, enfeksiyon ve anesteziden dolay─▒ olu┼čabilen olumsuz etkiler her ameliyatta olabilecek dü┼čük ihtimalli negatif durumlard─▒r. Genellikle hastanede h─▒zl─▒ca çözüme ula┼č─▒l─▒r. 
 • Yumurtal─▒k hasar─▒, yumurtal─▒k rezervinin azalmas─▒ ya da kaybolmas─▒ ve yumurtal─▒k yetmezli─či gibi durumlarda kist ameliyat─▒ sonras─▒nda çok nadir de olsa ya┼čanabilir.

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

 • Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ndan 1-2 gün sonra hasta hastaneden taburcu edilir. 
 • 1-2 haftal─▒k iyile┼čme süresi vard─▒r. 
 • ─░yile┼čme süresinde özellikle ameliyat bölgesi korunmal─▒, fazla fiziksel aktiviteden uzak durulmal─▒d─▒r. 
 • Kanama ve enfeksiyon olu┼čursa hemen hekime bildirilmelidir.  
 • Kontroller aksat─▒lmamal─▒d─▒r.

Yumurtal─▒k Kisti Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ndan sonra iyile┼čme süresi k─▒sad─▒r. Özellikle kapal─▒ ameliyat iyile┼čme süresinin hem konforlu hem de çabuk geçmesini sa─člar. Birkaç haftada tam iyile┼čme olur. Aç─▒k ameliyatta bu süre biraz daha uzayabilir. H─▒zl─▒ iyile┼čme için hastan─▒n sa─čl─▒kl─▒ beslenme kurallar─▒na uymal─▒ ve olabildi─čince dinlenmesi önemlidir. 

S─▒kça Sorulan Sorular

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ kaç saat sürer?

Kistektomi operasyonu ortalama 1 saat sürer. Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ kaç saat sürer sorusu için net cevap kist say─▒s─▒na, kist ya da kistlerin büyüklü─čüne, operasyonda yap─▒lacak i┼člemlerin türüne ve operasyon çe┼čidine göre de─či┼čiklik gösterebilir. Örne─čin tek yumurtal─▒─ča müdahale daha k─▒sa sürerken iki yumurtal─▒─ča da müdahale gerekiyorsa operasyon daha uzun sürer.

Yumurtal─▒k kistleri kaç cm de tehlikelidir?

8-10 santimetreden büyük kistler tehlikeli olarak de─čerlendirilir. Yumurtal─▒k kistlerinde büyüklük kistin ta┼č─▒d─▒─č─▒ risk aç─▒s─▒ndan önemli bir faktördür ama tek bak─▒lan konu kist büyüklü─čü de─čildir. Kan de─čerleri, kistin büyüme ve yay─▒lma h─▒z─▒, kistten dolay─▒ ya┼čanan a─čr─▒ gibi s─▒k─▒nt─▒lar da hekimlerin dikkat etti─či konular aras─▒nda yer al─▒r. 

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ sonras─▒ adet ne zaman ba┼člar?

Yumurtal─▒k kisti ameliyat─▒ndan sonra regl döngüsü 30-35 gün sonra ba┼člar ve normal rutininde devam eder. Nadir durumlarda adet düzensizli─či birkaç ay olabilir. Daha uzun süren adet düzensizli─činde uzman bir hekime ba┼čvurmak gerekir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Op. Dr.
Bet├╝l Atakan
Kad─▒n Hastal─▒klar─▒ ve Do─čum
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
4516

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.