satır arası

Yutkunurken boğaz ağrısı, birçok farklı nedene bağlı olarak kendini gösterir. Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon oluşumu, boğazı tahriş eden maddeler ve diğer sağlık problemleri bu ağrıya neden olabilir. Kişinin yutkunurken ağrı hissetmesi, günlük yaşamını da olumsuz yönde etkiler. Bazı durumlarda yutkunurken gelen boğaz ağrısı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Burada önemli olan, en kısa zaman içerisinde bir profesyonelden yardım almaktır. 

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Yutkunurken boğaz ağrısı birkaç farklı sebepten kaynaklanabilir. En sık rastlanan nedenlerden biri viral enfeksiyonlardır. Grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar boğazın tahriş olmasına, şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına temel oluşturur. Hayvan tüyleri, polen ve tozlar da alerji kaynaklı boğaz ağrısına neden olabilir.

Sigara dumanına maruz kalmak, ses tellerine zarar verecek kadar yüksek sesle konuşmak/bağırmak da boğaz ağrısını tetikleyen durumlardır. Yutkunurken boğaz ağrısı sebepleri arasında genetik faktörler de bulunabilir. Gırtlak kanseri gibi hastalıklar da buna sebebiyet verebilir. Bahsi geçen kanser türünün en önemli belirtilerinden biri yutma zorluğu ve ses kısılmasıdır.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Belirtileri

Yutkunurken boğaz ağrısı pek çok belirti ile kendini gösterebilir. Her bir semptomu şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İltihaplanma ve kızarıklık, bu durumun en önemli belirtisidir. Boğazın arka kısımlarında ya da yanlarında kızarıklık ve iltihaplanma hali görülebilir.
  • Boğaz ağrısının şiddeti arttıkça yutkunma zorluğu ortaya çıkar. Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri arasında da yutkunma zorluğu yer alır. Kişi yutma eylemini yerine getirme konusunda zorlandıkça ağrının şiddeti artmaya başlar.
  • Boğazda meydana gelen tıkanıklık da ağrıların habercisi olabilir.
  • Ses tellerinin zarar görmesinden kaynaklı bir ağrı oluştuysa ses değişiklikleri meydana gelebilir.Seskısılabilir ya da çatallı çıkabilir.
  • Boğazda oluşan tahriş, öksürük refleksini tetikler. Şiddetli öksürük nöbetleri de yutkunurken boğaz ağrısının temel belirtilerinden biri olur.
  • Yutkunma esnasında kulağınızda ağrı hissediyorsanız aynı ağrı kısa zaman içerisinde boğazınızda da başlayabilir.
  • Boğazda oluşan enfeksiyon ve ağrılar,ağız kokusubelirtisinin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Çocuklarda Yutkunurken Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda yutkunurken boğaz ağrısı temel nedeni viral ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar boğaz dokusunu tahriş eder ve ağrı hissi verir. Çocukların oyun oynarken, eğlenirken kontrolsüz şekilde bağırması da ses tellerine zarar verir. Bu zararın sonucunda boğaz ağrısı baş gösterebilir. Özellikle yutkunurken ortaya çıkan bu ağrı, çocukların günlük yaşamdaki konforuna ket vurur.

Ebeveynler gerekli önlemleri almalı ve mutlaka bir doktora danışmalıdır. Hekim tavsiyesi ile alınan ilaçlar sorunu kısa zaman içerisinde çözecektir. Çocuklarda geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri ise genelde ciddi problemlerin habercisi olur. Bu yüzden muayene süreci asla aksatılmamalıdır. Çocukların kendini daha iyi hissetmesi ve konforlu bir yaşam sürmesi adına bu tür detayların göz önüne alınması gerekir.

Hamilelikte Yutkunurken Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte yutkunurken boğaz ağrısı sık görülen bir semptomdur. Bunun birkaç potansiyel sebebi vardır. İlki, hamilelik esnasında hormonal değişikliklerin meydana gelmesidir. Bu da, mukoza zarı üzerinde etki bırakır. Boğazın içerisinde yer alan dokular daha hassas hale gelir; böylelikle yutkunurken ağrı hissi ortaya çıkar. Ağrının şiddeti ise zaman içerisinde artabilir/azalabilir. Bu tamamen kişiden kişiye değişim gösteren bir durum olur.

Hamilelikte yutkunurken boğaz ağrısı sebepleri arasında bağışıklık sisteminin zayıflaması da yer alır. Bu mesele, bedeni enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Doğal olarak viral bir enfeksiyon nedeniyle hamile bireyin boğaz ağrısıyla karşılaşabilir.Düzenli olarak doktora görünen anne adayları, yutkunurken meydana gelen boğaz ağrısı ile daha rahat mücadele edebilir. 

Yaşlılarda Yutkunurken Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Yaşlılarda yutkunurken boğaz ağrısı oluşumunun birçok farklı sebebi bulunur. Bunlar şu şekildedir:

  • Yaşla beraber bedende meydana gelen doğal değişiklikler vardır. Yaşlılık evresinde kaslar zayıflamaya başlar ve elastikiyet zaman içerisinde kaybolur. Bu da yutma işlevi üzerine olumsuz etki yaratır. Yutma sırasında boğazda bulunan kasların koordine olma halinde sorunlar yaşanır. Kişi herhangi bir lokmayı yutarken ağrı hissi yaşar.
  • Yaşla birlikte tükürük bezleri de daha az işlev görmeye başlar. Böylelikle yutma işlevi azalır ve bu da boğaz ağrısına neden olur.
  • Yaşlılarda yutkunurken boğaz ağrısı sebepleri arasında ciddi hastalıklar da yer alır. Kimi zaman yeme bozukluğu bile psikolojik olarak yutma zorluğuna neden olacaktır. Yutkunma sırasında ortaya çıkan ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun ilk yanıtı ılık su ile gargara yapmaktır. Ilık tuzlu su ile gargara yaparak boğazdaki iltihabı azaltabilirsiniz. Kısa süreli de olsa rahatlama sağlamış olursunuz. Limon ve bal karışımı da boğaz ağrısını hafifleten kürler arasında yer alır. Bal, mikroplarla savaşır ve limon da C vitamini konusunda zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna verebileceğimiz diğer bir yanıt ise sıcak içeceklerdir. Günde 1-2 bardak ıhlamur çayı içerek boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Bol bol sıvı tüketmeli, vücudu nemli tutmalısınız. Dinlenmeli, kaliteli bir uyku uyumalı ve bağışıklık sisteminizi destekleyecek şekilde beslenmelisiniz. Bu şekilde orta şiddetli ağrıları dindirebilir, yaşam kalitenizi biraz daha artırabilirsiniz.

Yutkunurken boğaz ağrısına ne iyi gelir dendiğinde akla gelen diğer yöntem ise ilaç kullanmaktır. Fakat ilaçlar asla bir doktor tavsiyesi, reçetesi olmadan alınmamalıdır. Bir profesyonele danışarak size en iyi gelecek olan ilacı alabilirsiniz. İlaçlar bu ağrıyı birkaç gün içerisinde azaltacak ve sonrasında da tamamen geçirecektir.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı ve Tedavisi

Yutkunurken gelen boğaz ağrısının nedeni bakteriyel enfeksiyonlar ise, bu durumda doktorlar antibiyotik ilaçlar reçete edebilir. Alerjik reaksiyonlarda ise alerjenlerden kaçınmayı kolaylaştırıcı ilaçlar kullanılır. Ağrıyı hafifletmek adına boğaz pastilleri, gargara ve ağrı kesici ilaçlara başvurulur. Şiddeti yüksek ve uzun süreli boğaz ağrısı durumunda ise bir sağlık uzmanına başvurmalısınız. Uzman, spesifik bir tedavi planı oluşturarak kapsamlı bir değerlendirme yapar.

Sıkça Sorulan Sorular

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Kaç Günde Geçer?

Yutkunurken meydana gelen boğaz ağrısı viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı ortaya çıkar. İyileşme süresi ise bünyeden bünyeye değişir. O nedenle yutkunurken boğaz ağrısı kaç günde geçer sorusuna net bir cevap verilemez.

İlla ortalamaya bakılacak olursa da yutkunurken gelen boğaz ağrısının 3-7 gün içinde geçtiği ifade edilebilir. Şiddeti günden güne daha da artan boğaz ağrılarında ise bir profesyonele danışmak gerekir. Eğer siz de yutkunurken boğaz ağrısı kaç günde geçer sorusunu soruyorsanız cevabın her zaman hastalığın nedenine göre değişeceğini bilmelisiniz. 

Yutkunurken Boğaz Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Yutkunurken boğaz ağrısı oluşumu konusunda kişiye iyi gelebilecek ilacı sadece uzman bir doktor reçete edebilir. O nedenle ilaçlar tavsiye üzerine alınmamalıdır. Mutlaka bir profesyonelin fikri alınmalıdır. Ağrının şiddeti, tam olarak neyden kaynaklandığı gibi detaylar hangi ilacın kullanılması gerektiği konusunda da değişikliğe sebep olur. Bu yüzden kişinin rahatsızlığına uygun olan ilaç kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.  

Yutkunurken Tek Taraflı Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yutkunurken boğaz ağrısı nasıl geçer sorusu, yutkunurken tek taraflı boğaz ağrısını da akla getirir. Enfeksiyonlardan ve boğazın tahriş olması gibi sebeplerden kaynaklanır. Bu durumla başa çıkmak adına kişi bol bol dinlenmelidir.

Ayrıca su tüketimini de artırmalıdır. Tek taraflı boğaz ağrısını hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapılabilir. Ilık sıvılar tüketerek boğazın nemli kalmasını sağlamak da önemlidir. 

Günümüzde birçok kişi yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı hissi yaşıyor, bu asla çözülemeyecek bir problem değildir. Eğer siz de yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı hissediyorsanız tam o kısımda bir tahriş olma durumu meydana gelmiş olabilir. Bu tahriş olmuş alanı ancak tıbbi cihazlarla görmek mümkündür. O nedenle en yakın hastaneden randevu almalısınız. 

4237

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.