sat─▒r aras─▒

Yüze i─čneli epilasyon yapt─▒rmak uzun süredir tercih edilen bir uygulamad─▒r. Bu uygulama özellikle yüz bölgesinde tüylenme problemi olan kad─▒nlar taraf─▒ndan s─▒kl─▒kla tercih edilir. Lazer epilasyon kadar i─čneli epilasyon uygulamalar─▒ da günümüzde yayg─▒n olarak kullan─▒l─▒r.

A┼č─▒r─▒ tüylenme problemi hormonal bozukluklara ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kabilen bir durum olarak bilinir. Fakat a┼č─▒r─▒ tüylenme problemi ayn─▒ zamanda genetik olarak da nesilden nesile aktar─▒labilen bir sorundur. Hormonal problemlerde epilasyon yönteminden fazla etki al─▒nmas─▒ mümkün olmayabilir.

Bu sebeple epilasyon yapt─▒rmadan öncesinde mutlaka hormon testi yapt─▒rmak gerekir. Hormonlara ba─čl─▒ olarak epilasyon sonras─▒nda tekrar tüylenme ba┼člayabilir. ─░─čneli epilasyon bu konuda lazer epilasyona k─▒yasla çok daha etkilidir. Ki┼činin k─▒l kökleri uyutularak tüylenme probleminin önüne geçilir.

Epilasyon i┼člemleri ki┼čilerin kendilerini daha iyi ve daha temiz hissetmesini sa─člar. Yüze i─čneli epilasyonun zararlar─▒ oldu─ču hakk─▒nda da baz─▒ bilgiler vard─▒r. Bu yüzden de uygulanacak epilasyon i┼člemlerinin güvenilir yerlerde ve alan─▒nda uzman ki┼čilerin yapmas─▒ gerekir. Güvenilmeyen yerlerde yap─▒lan her türlü epilasyon i┼čleminin cilde zarar verme riski vard─▒r. 

─░─čneli Epilasyon Yüze Zarar Verir mi?

─░─čneli epilasyonun yüze zararlar─▒ oldu─ču bilinir. Bu durum ki┼čilerin cilt tipine göre de─či┼čiklik gösterir. Yüze i─čneli epilasyonun zararlar─▒ aras─▒nda en s─▒k bilineni leke kalma riskidir. Bunun sebebi ise baz─▒ ki┼čilerin ince cilt yap─▒s─▒na sahip olmas─▒ndan kaynakl─▒d─▒r. ─░nce ciltlere i─čne uygulamas─▒ yap─▒lmas─▒ halinde cildin lekelenme ihtimali vard─▒r. 

Ayn─▒ zamanda i─čneli epilasyonun yüze zararlar─▒ndan bir di─čeri ise iz kalmas─▒d─▒r. Özellikle koyu ten rengine sahip ki┼čilerde ve ince cilt yap─▒s─▒na sahip ki┼čilerde bu risk daha yüksektir. ─░─čne yap─▒lan bölgelerde koyula┼čmalar olu┼čmas─▒ mümkündür. Fakat günümüzün ilerleyen teknolojisi göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda bu riskler daha da azalma göstermeye ba┼člad─▒. 

Yüzünüzde kal─▒c─▒ bir iz kalmamas─▒ ad─▒na mutlaka alan─▒nda uzman estetisyenlere i┼člem yapt─▒rman─▒z gerekir. Ayn─▒ zamanda yüze i─čneli epilasyonun zararlar─▒ aras─▒nda sivilcelenme sorunu da yer al─▒r. Bu sorun k─▒sa sürede ortadan kalkar.

─░┼člem sonras─▒nda beyaz yap─▒ya sahip hafif sivilceler olu┼čur. Yüz bölgesinde bir süre sonra ise kabuklanmalar ba┼člar. Sivilcelenme problemi ve yüzde olu┼čan kabuklanmalar ortalama 15 günlük bir süreç içerisinde ortadan kalkar. Bunun haricinde ise i─čneli epilasyonun yüze zarar─▒ yoktur. 

─░─čneli Epilasyon Sadece Yüze mi Uygulan─▒r?

─░─čneli epilasyon uygulamas─▒ genellikle yüz bölgesi için daha s─▒k tercih edilen bir i┼člemdir. Fakat i─čneli epilasyon i┼čleminin farkl─▒ bölgelerde de uygulanmas─▒ mümkündür. Özellikle kol alt─▒na i─čneli epilasyon uygulamas─▒ yüz bölgesinden sonra daha s─▒k tercih edilir. ─░─čneli epilasyonun yüze zararlar─▒ oldu─ču gibi farkl─▒ bölgelere uyguland─▒─č─▒nda da baz─▒ semptomlar görülmesi mümkündür. 

Tüylenme problemi için oldukça etkili bir çözüm olan i─čneli epilasyon, k─▒l köklerini yakarak tekrar k─▒l olu┼čumunu engellemeye yard─▒mc─▒ olur. ─░─čneli epilasyon tüm vücutta uygulanmas─▒ mümkün olan bir i┼člemdir.

Fakat kol ve bacak gibi alanlara uygulanmak istenen i─čneli epilasyon uzun sürer. Bunun sebebi ise tek tek k─▒l köklerine i─čne ile yakma i┼člemi yap─▒lmas─▒ olarak bilinir. Bütün k─▒l köklerine yakma i┼člemi uygulamak i─čneli epilasyonda oldukça zorlay─▒c─▒ olur. Daha geni┼č alanlarda genellikle lazer epilasyon uygulamalar─▒ tercih edilir.

─░─čneli Epilasyondan Sonra Ortaya Ç─▒kabilecek Semptomlar Nelerdir?

─░─čneli epilasyonun yüze zararlar─▒ vard─▒r. Bu zararlar aras─▒nda ilk olarak akla gelen ciltte iz kalma riskidir. ─░─čne ile k─▒l köklerini yakma i┼člemi farkl─▒ bölgelere de uygulan─▒r. Farkl─▒ bölgelere i─čneli epilasyon uygulanmas─▒ halinde de baz─▒ semptomlar ortaya ç─▒kar.

─░─čneli epilasyon sonras─▒nda ortaya ç─▒kabilecek semptomlar aras─▒nda ┼čunlar yer al─▒r:

 • ─░─čneli epilasyon yap─▒lan bölgede k─▒zar─▒kl─▒k olu┼čumu görülme ihtimali vard─▒r
 • Epilasyon sonras─▒ ┼či┼člik problemi olu┼čabilir
 • Ki┼čilerde ka┼č─▒nt─▒ hissi meydana gelir
 • Yüze i─čneli epilasyon zararlar─▒ndan birisi de ciltte olu┼čan yanma hissidir
 • Uygulama sonras─▒ cilt kurulu─ču görülebilir
 • Nadiren de olsa cilt morarmas─▒ olu┼čabilir
 • Ciltte ödem olu┼čma riski vard─▒r
 • K─▒l dönmesi meydana gelebilir
 • ─░┼člem yap─▒lan bölgede enfeksiyon olu┼čumu görülebilir (i┼člem yapt─▒r─▒lan bölgenin hijyen ko┼čullar─▒na dikkat edilmesi gerekir)
 • Hipopigmentasyon ortaya ç─▒kma ihtimali bulunur

Ortaya ç─▒kabilecek olan bu semptomlar─▒n hepsinin bir arada görülmesi mümkün de─čildir. Genellikle bunlardan bir ya da iki tanesi ayn─▒ anda görülür. Belirtilen semptomlar aras─▒nda en s─▒k rastlanan ka┼č─▒nt─▒ hissi ve k─▒zar─▒kl─▒k olu┼čumu olarak bilinir.

Bu belirtiler k─▒sa bir süre sonra ortadan kalkar. Semptomlar aras─▒nda daha ciddi olarak görülenler ise nadiren ortaya ç─▒kar. Bu semptomlar─▒n ortaya ç─▒kmamas─▒ için ise i─čneli epilasyon yapt─▒r─▒lan yerin iyi seçilmesi gerekir. 

S─▒kça Sorulan Sorular

Kimler ─░─čneli Epilasyon Yapt─▒rmamal─▒d─▒r?

Yüze i─čneli epilasyonun zararlar─▒ oldu─ču bilgisi do─črudur. Fakat bu zararlar baz─▒ problemlere ba─čl─▒ olarak da ortaya ç─▒kar. Cildinde egzama problemi olan bir ki┼činin i─čneli epilasyon yapt─▒rmas─▒ güvenli de─čildir. Egzama problemi ya┼čayan ki┼čiler yüz bölgesine i─čneli epilasyon yapt─▒rd─▒─č─▒ takdirde ki┼činin egzama problemi art─▒┼č gösterir.

Bu vücudun farkl─▒ bölgeleri için de geçerlidir. Cilt problemi olan ki┼čilerin i─čneli epilasyon yapt─▒rmas─▒ için ilk olarak doktor onay─▒ gerekli olur. Ki┼činin cildinde aç─▒k yaralar varsa bu ki┼čilerin de i─čneli ya da lazer epilasyon yapt─▒rmamas─▒ gerekir. ─░─čneli epilasyon yap─▒lamayacak di─čer durumlar ise ┼ču ┼čekildedir;

 • Bula┼č─▒c─▒ hastal─▒k
 • Diyabet hastal─▒─č─▒
 • Epilepsi hastal─▒─č─▒
 • Kalp pili 
 • Hamilelik süreci
 • Hassas cilt yap─▒s─▒
 • Kanser hastal─▒─č─▒
 • Varis problemleri olan ki┼čilere ve regl döneminde ya da regl dönemi yakla┼čm─▒┼č ki┼čilere i─čneli epilasyon uygulamas─▒ yap─▒lmas─▒ do─čru de─čildir.

─░─čneli Epilasyon Sonras─▒ Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

─░─čneli epilasyon yapt─▒rd─▒ktan sonra dikkat edilmesi gereken baz─▒ noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde iyile┼čme süreci h─▒zlan─▒r ve i┼člem çok daha etkili olur. ─░─čneli epilasyon yapt─▒r─▒lan bölgenin ilk 24 saat boyunca su ile temas etmemesi gerekir. Cildin suyla temas etmesi k─▒l köklerine uygulanan yakma i┼čleminin etkisini büyük oranda azalt─▒r. 

Uygulanan i┼člem sonras─▒ cilt hassasla┼čmaya ba┼člar. Bu sebeple de direkt olarak güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒na maruz kalmamak gerekir. Ayn─▒ zamanda ilk birkaç gün boyunca güne┼č koruyucu sürmek gerekir. Güne┼č koruyucuyu direkt olarak güne┼če maruz kal─▒nm─▒yor olsa bile sürmek oldukça önemlidir.

Bunun haricinde ise i┼člem yapan estetisyenlerin herhangi bir koruyucu krem önerisi varsa bu kremlerin kullan─▒lmas─▒ da uygun olur. Baz─▒ ciltler için nemlendirici kremler önerilebilir. Bu süreçte ya─č bazl─▒ kremler yerine genellikle su bazl─▒ kremler tercih edilir.

─░─čneli Epilasyon Kaç Seansta Etki Eder?

Epilasyon i┼čleminin kaç seansta etki edece─či ki┼činin hormonal yap─▒s─▒ ile ve vücudundaki tüylenme durumu ile alakal─▒d─▒r. Bu sebeple net bir süre belirtmek do─čru de─čildir. ─░lk olarak i─čneli epilasyon öncesinde baz─▒ kontroller yap─▒l─▒r ve k─▒l kökleri ile k─▒l yap─▒s─▒ incelenir. Buna göre de ki┼činin kaç seans boyunca i┼člem yapt─▒rmas─▒ gerekti─čine karar verilir. 

─░─čneli epilasyon i┼člemleri ortalama olarak 15 ila 30 seans boyunca devam eder. Yakla┼č─▒k 30 seans─▒n sonunda tüm tüylerden kurtulmak mümkün. Belirtilmi┼č olan bu seanslar herhangi bir bölge belirlenmeden ortalama olarak belirtilir. Her bölge için farkl─▒ seanslar uygulan─▒r. Örne─čin k─▒l yo─čunlu─ču daha az olan bir bölgede 10 seansta i┼člemin tamamlanmas─▒ mümkündür. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dr. ├ľ─čr. ├ťyesi
Emine Eri┼čmen G├╝r
Sa├ž Ekimi Klini─či
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
4349

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.