sat─▒r aras─▒

Kavunun Faydalar─▒ Nelerdir?

Vitamin ve mineral içerikleri zengin olan sebze ve meyveler, sa─čl─▒kl─▒ ve dengeli beslenmede insanlar─▒n ihtiyaç duyduklar─▒ besin gruplar─▒ndand─▒r. Ho┼č koku ve tada sahip, içi sulu ve bol çekirdekli olan kavun, sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan birçok faydas─▒ bulunan bir sebze türüdür. Vitamin ve minerallerce zengin içeri─či ile sa─čl─▒kl─▒ ya┼čama katk─▒ sa─člar. Kavun bol miktarda A, B, C, E, D ve K vitaminlerini içerir. Ayr─▒ca sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bak─▒r ve alfa-beta karotenleri aç─▒s─▒ndan da yüksek bir içeri─če sahiptir.

Taze olarak tüketilebilen kavun; salata (acur), reçel, meyve suyu olarak, meyveli yo─čurt yap─▒m─▒nda, meyve salatas─▒nda, tur┼ču yap─▒m─▒nda (acur ve ham kavun), çorba yap─▒m─▒nda, dondurma ve pasta yap─▒m─▒nda ve parfüm üretiminde kullan─▒lmaktad─▒r. Siz de kavunun faydalar─▒ nelerdir? Kavun çekirde─či faydal─▒ m─▒d─▒r? Ve kavun kabu─čunun faydalar─▒ nelerdir? gibi sorular─▒n cevaplar─▒n─▒ merak ediyorsan─▒z yaz─▒n─▒n devam─▒n─▒ okuyabilirsiniz.

Kavun Çekirde─činin Faydalar─▒ 

Günümüzde tüketiciler taraf─▒ndan sa─čl─▒─ča faydal─▒ besin gruplar─▒ tercih edilir. Kavun çekirdekleri yüksek oranda biyoaktif bile┼čenlere sahiptir. ─░çeri─činde; Potasyum, lif, kalsiyum, magnezyum, bak─▒r, çinko, demir, fosfor mineraller ile B ve C vitaminlerini bulundurur. Ayr─▒ca iyi bir protein kayna─č─▒d─▒r. Kavun çekirde─či kurutularak toz halinde tüketilebilir. ─░çerdi─či vitamin ve minerallerle önemli bir besin takviyesi olan kavun çekirde─či sa─čl─▒k için fayda sa─člayacak etkiye sahiptir. Kavun çekirde─činin sa─čl─▒k üzerinde etkilerinden baz─▒lar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Diyet Lifi ─░çerir: Diyet lifi sindirim enzimlerine dirençli g─▒da bile┼čenleridir. Fonksiyonel özellikleri bulunan diyet lifinin sa─čl─▒k üzerine olumlu pek çok özelli─či vard─▒r. Diyet lif bile┼čenleri kal─▒n ba─č─▒rsak fonksiyonlar─▒n─▒ düzenler, vücutta glukoz ve lipid metabolizmas─▒ üzerinde etkilidir ayr─▒ca minerallerin emilimini sa─člar. Kal─▒n ba─č─▒rsakta olu┼čan baz─▒ hastal─▒klar, kardiyovasküler hastal─▒klar (kalp ve damar), diyabet (┼čeker hastal─▒─č─▒) ve kab─▒zl─▒─ča kar┼č─▒ etkilidir. Kavun çekirdekleri iyi bir diyet lifi olmas─▒yla insan sa─čl─▒─č─▒na olumlu etkileri bulunan bir besin grubudur.
 • Kalsiyum Kayna─č─▒: Kavun çekirde─či iyi bir kalsiyum kayna─č─▒d─▒r. Bu özelli─či ile kemiklerin büyüme ve geli┼čmesini destekler.
 • Demir Kayna─č─▒: Demir vücutta kan kan hücresi yap─▒m─▒nda görev al─▒r. Demir eksikli─či sonucunda vücutta alyuvar üretimi azal─▒r. Buna ba─čl─▒ olarak hücre, doku ve organlara ta┼č─▒nan oksijen miktar─▒nda azalma gerçekle┼čir. Hücre, doku ve organlara ta┼č─▒nan oksijen miktar─▒ndaki azalma demir eksikli─či anemisi gibi baz─▒ hastal─▒klar─▒n olu┼čmas─▒na neden olur. Kavun çekirdekleri vücuda demir al─▒m─▒n─▒ destekler, vücutta demir eksikli─čine ba─čl─▒ olu┼čabilecek hastal─▒klar─▒n önlenmesini sa─člar.
 • B ve C Vitamini Kayna─č─▒: Vitaminler vücudumuzu dinç tutmak için gerekli olan besin maddeleridir. B ve C vitaminleri vücutta depo edilemeyen, günlük olarak d─▒┼čar─▒dan al─▒nmas─▒ gereken vitaminlerdir. Kavun çekirde─či iyi bir C vitamini kayna─č─▒d─▒r. Antioksidan etki gösteren C vitamini ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirerek vücudun savunma mekanizmas─▒n─▒ destekler ve vücudu hastal─▒klara kar┼č─▒ korur. B vitamini kendi içerisinde B1, B6 ve B12 olarak üç gruba ayr─▒l─▒r. Kavun çekirde─či içerisinde bulunan B vitamini sayesinde hücreleri yeniler, vücuda enerji verir, unutkanl─▒k ve yorgunlu─ča iyi gelir. Ayr─▒ca t─▒rnaklar─▒ ve saçlar─▒ güçlendirerek saç ve t─▒rnak sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekler.
 • Probiyotik Etki Gösterir: Probiyotikler, vücutta ba─č─▒rsak mikrobiyotas─▒n─▒ dengeleyen, düzenleyen, yararl─▒ ve canl─▒ mikroorganizma içeren g─▒dalard─▒r. Kavun çekirdekleri iyi bir probiyotik kayna─č─▒ olmas─▒yla; kab─▒zl─▒─č─▒ önler, ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirir, Bve K vitamini üretimi ve emilimini destekler, alerji belirtilerini azalt─▒r ve cilt elastikiyetini destekler.

Kavun Kabu─čunun Faydalar─▒

Kavun Kabu─čunun Faydalar─▒

Tüketiciler taraf─▒ndan kullan─▒m─▒ tercih edilmeyen ve genelde çöpe at─▒lan kavun kabu─čunun sa─čl─▒k üzerinde olumlu etkileri vard─▒r. Kavun kabuklar─▒ kurutularak toz halinde tüketilebilir. Kavun kabu─ču yüksek oranda diyet lifi içeri─čine sahiptir. Bu özelli─či ile kavun kabu─ču: Kal─▒n ba─č─▒rsakta olu┼čabilecek hastal─▒klar─▒ önler, tokluk süresini art─▒rarak kilo kontrolüne yard─▒mc─▒ olur, kan ┼čekerini düzenleyerek diyabet olu┼čumunu önler ve kardiyovasküler hastal─▒klara kar┼č─▒ koruyucu etki gösterir.

Kavunda Hangi Vitaminler Var?

Kavun vitamin ve minerallerce zengin bir besin maddesidir. Vitaminler hastal─▒klar─▒ önlemede ve tedavi etmede önemli besin gruplar─▒d─▒r. Kavun bol miktarda A, B, D, C, E ve K vitaminleri içerir. Kavun içerisinde bulunan vitaminlerin sa─čl─▒k üzerinde etkileri ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • A Vitamini: A vitamini dokular─▒n büyümesi ve onar─▒m─▒ için gerekli olan vitaminlerden biridir. Kavun içerdi─či A vitamini ile Kemik olu┼čumunu destekler, hastal─▒klara kar┼č─▒ vücudu korur ve göz sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekleyici etki gösterir.
 • D Vitamini: D vitamini vücudun kalsiyum ve fosfor metabolizmas─▒n─▒ düzenler. D vitamini kayna─č─▒ olan kavun kemikler taraf─▒ndan depo edilen kalsiyum ve fosforun emilmesini sa─člar.
 • E Vitamini: E vitamini antioksidan etki gösterir. Bu özelli─či ile kavun vücutta doku ve hücreleri korur, doku ve hücre kayb─▒na ba─čl─▒ olu┼čabilecek hastal─▒klar─▒ önler.
 • K Vitamini: K vitamini kan─▒n p─▒ht─▒la┼čmas─▒nda görev al─▒r. Kavun K vitamini içeri─či ile kan p─▒ht─▒la┼čmas─▒n─▒ destekler.
 • C Vitamini: C vitamini vücudun savunma sistemini olu┼čturur. Kavun iyi bir C vitamini kayna─č─▒d─▒r. Bu özelli─či ile kavun vücudun ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini destekler ve hastal─▒klara kar┼č─▒ savunma gücünü artt─▒r─▒r.
 • B Vitamini: B vitaminin birden çok türü bulunur. Güçlü B vitamini içeri─či ile kavun; saç ve t─▒rnaklar─▒ güçlendirir, unutkanl─▒─č─▒n olu┼čmas─▒n─▒ önleyerek haf─▒zay─▒ destekler, yorgunlu─ča iyi gelir ve vücuda enerji verir.

Kavun ├çekirde─či Faydalar─▒

Kavunun Faydalar─▒

Güçlü vitamin ve mineral içeri─či ile kavunun insan sa─čl─▒─č─▒na birden çok faydas─▒ vard─▒r. Bu faydalardan baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Kemik Sa─čl─▒─č─▒n─▒ Korur: ─░çerdi─či D vitamini sayesinde kavun; kalsiyum ve fosforun emilimini sa─člar ve kemiklerde depo eder, kemik yap─▒s─▒n─▒ güçlendirir ve korur.
 • Kan Bas─▒nc─▒n─▒n Düzenlenmesini Sa─člar: Sodyum ve potasyum vücudun s─▒v─▒ dengesini sa─člayan minerallerdendir. Kavun sodyum ve potasyum içeri─či ile kan bas─▒nc─▒n─▒n düzenlenmesini sa─člar.
 • Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k Sistemini Destekler: Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi vücudun savunma mekanizmas─▒n─▒ olu┼čturur. Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi güçlü olan bireylerin hastal─▒klara yakalanma olas─▒l─▒─č─▒ azal─▒r. Vitamin ve mineraller ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendiren besin gruplar─▒ndand─▒r. Kavun içeri─činde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirerek hastal─▒klar─▒n olu┼čmas─▒n─▒ önler, var olan hastal─▒klar─▒n tedavisinde destekleyici etki gösterir.
 • Haf─▒zay─▒ Güçlendirir: ─░yi bir B vitamini kayna─č─▒ olmas─▒yla kavun; unutkanl─▒─č─▒ önleyerek haf─▒zay─▒ güçlendirir ve alzheimer gibi hastal─▒klar─▒n olu┼čmas─▒n─▒ önler.
 • Görme Bozukluklar─▒n─▒n Olu┼čmas─▒n─▒ Önler: Kavun iyi bir A vitamini kayna─č─▒d─▒r. A vitamini göz sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekleyerek gece körlü─čü, bakar körlük gibi görme bozukluklar─▒n olu┼čmas─▒n─▒ önler.
 • Sindirim Sistemini Düzenler: Kavun lifli bir meyvedir. ─░çerdi─či lif sayesinde ba─č─▒rsak metabolizmas─▒n─▒ düzenler. Kab─▒zl─▒─č─▒ önler ve kilo kontrolüne yard─▒mc─▒ olur.
 • Antioksidan Etki Gösterir: Antioksidanlar hücreleri olu┼čabilecek hasarlardan korur. Kavun içerisinde bol miktarda antioksidan madde bulunduran bir meyvedir. ─░çeri─čindeki antioksidanlar sayesinde Kavun vücutta olu┼čabilecek hücre hasar─▒n─▒ önler ve hastal─▒klar─▒n olu┼čmas─▒n─▒ engeller.

Kontrolsüz tüketilen besinler istenmeyen baz─▒ yan etkilerin olu┼čmas─▒na neden olabilir. Sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan pek çok fayda sa─člayan kavunu tüketmeden önce bir doktor veya diyetisyen görü┼čüü┼čü almak olas─▒ yan etkileri en aza indirmek için önemlidir. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan ki┼čilerin tüketmeden önce dikkatli olmalar─▒ ve bir uzmandan destek almalar─▒ gerekir. Medical Park hastanelerinde bu tarz bitkilerin insan sa─čl─▒─č─▒na olan etkileri hakk─▒nda bilgilendirme hizmeti verilmektedir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Bet├╝l Yurdakul
Beslenme ve Diyet
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Bah├že┼čehir
51245

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.